Anasayfa » RİNİT » Alerjik Rinit Nedir?

Alerjik Rinit Nedir? Alerjik Rinit Neden Olur?

Alerjik “rinit” burunda meydana gelen bir alerjik reaksiyondur. Alerjen ister toz olsun ister polen olsun değişik partiküller, tanecikler buruna değdiği zaman bir seri reaksiyon başlatırlar. Bu salgıladıkları kimyasal maddeler ve başta histamin burun içerisinde şişliğe ve kan akımının artmasına, kaşıntıya ve aşırı salgıya neden olur bu reaksiyonu meydana getiren çeşitli kimyasal maddeler ve tozlar olabildiği gibi ağaç ve ot polenleri, küfler, hayvan tüyleri ve ev tozu akarlarının proteinleri olabilmektedir.

Polenlerin özellikle havada uçuştuğu kuru ve rüzgârlı günlerde mevsimsel alerjileri olanlarda alerjik rinitin arttığı görülmektedir. Bu kişilerde semptom burunda tıkanıklık, akma, koku almada azalma, hapşırık nöbetleri, gözlerde sulanma, boğazda ve burun etrafındaki ciltte kaşıntılar ve şişlikler meydana gelebilir. Genellikle kişi burnunun tamamen tıkandığını, sanki burnu yokmuş gibi nefes alma güçlüğü çektiğini söyler. Öksürük nöbetleri geçirebilir. Öksürükler burnun tıkanması ve içeriye doğru akmasından meydana gelmektedir. Kulaklarında aynı şekilde tıkandığı, koku alma duyusunun azaldığı, boğazda ağrı hissinin olduğu, gözaltında koyu renkli halkaların meydana geldiği ve gözlerin altında şişliklerin oluştuğu, hastanın yorgunluktan, huzursuzluktan ve baş ağrısından şikâyet ettiği izlenmektedir.

Alerjik nezleli kişilerin bir kısmında gözlerde olaya katılır. Alerjik nezlesi olanlar sadece burun problemi yaşayıp başka hiçbir alerjik tutulumu olmayan kişiler olarak kalabilirler. Ancak alerjik nezlesi olan çocukların % 50 sinde bir dönem takip sırasında alerjik astımında başlayabildiği izlenmiştir. Dolayısıyla alerjik nezlesi olan çocuklar nezlesinin tedavisi için takip edilirken solunum sisteminde de, alt havayollarında da bir alerji gelişip gelişmediği konusunda da izlenmelidirler.

Alerjik nezlesi olan kişiler ne zaman doktora görünmelidir?

Özellikle Nisan-Temmuz arasında başlayan mevsimsel reaksiyonları varsa, şiddet derecesi çok fazla olan burun tıkanıklıkları, hapşırıklar yaşıyorsa daha önce yapılan tedavilere cevap sağlanamıyorsa mutlaka hekime başvurmak gerekir.

Alerjik rinit önlenebilir mi?

“Alerjik rinit” bulguları bazen önlenebilen bulgulardır. Örnek olarak polen mevsiminde dışarıda kalmamak bir çözüm olabilir. Otların meydana getirdiği polen reaksiyonları ilkbaharın son ayları ve yazın olabilmektedir, bu nedenle ilkbaharın sadece başında korunmak yeterli olmayabilir. Polen alerjisi olan kişiler rüzgârlı havalarda dışarıda kalmamalı eve girdikten sonra ise mutlaka burnun içini suyla çarparak yıkamalı ve burunda birikmiş olan polenleri temizlemelidirler.

Alerjik rinit bazı komplikasyonlara yol açabilir. Mesela, akut ve kronik sinüzit yaratabilir. Tekrarlayan sinüziti olanlarda özellikle alerjik rinit ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Alerjik rinite bağlı burun içerisinde oluşan şişlik, sinüslerin açıldığı, küçük ve ince olan burun içindeki delikleri tıkamaktadır ve boşalamayan sinüslerde iltihap olma ihtimali artmaktadır. Dolayısıyla alerjik rinitin teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi sinüzitin önlenmesini de sağlamaktadır. Gine alerjik riniti olan kişilerde orta kulak enfeksiyonları sık görülmektedir. Bu durum mekanik tıkanıklar nedeniyle olabildiği gibi bu kişilerin alerjisinin etkileri içkulak yolunda da ortaya çıkabilir. Ayrıca alerjik riniti olan bireylerde uyku bozuklukları ve apne de görülebilmektedir. Özellikle burnun tıkanması ve solunumun ağızdan yapılmaya başlanması neticesinde horlamalar ve uykuda nefes tutması görülebilir. Diş ve çene yapısında bazı bozukluklar ortaya çıkabilir. Burnun tıkanması neticesinde ağzından çok uzun süre nefes almak, ağzın açık kalması ve ön çenenin dışarıya doğru çıkması, bazı diş ve çene problemlerine yol açar. Aynı nedenlerden dolayı damakta da yapısal anormallikler meydana gelmeye başlar ve bu bireylerde östaki borusu dediğimiz ağzı iç kulağa bağlayan tünelin işlev kaybı olur. Basınç değişiklikleri meydana gelir bu nedenle kulak basıncında basınç değişiklikleri ve huzursuzluklar yaşanır.