Anasayfa » RİNİT » Alerjik Rinit İlaçları

Alerjik Rinit İlaçları

Alerjik  rinit ilaç tedavisine genellikle iyi cevap verir. Eğer hastanın aralıklı bulguları varsa örneğin sadece bahar aylarında şikâyetleri oluyorsa ağızdan alınan antihistaminler, dekonjestan ilaçlar ihtiyaç olduğu zaman kullanılmalıdır.

Kronik bulguları olan kişilerde burun içerisinden steroid içeren spreylerin uzun süre kullanılması uygundur.  Bir antihistamin ve bir dekonjestanın nazal steroid ile beraber kullanılması oldukça etkili sonuç vermektedir. İkinci nesil antihistaminik ilaçlar ki bunlar santral sinir sistemine yani merkezi sinir sistemine ulaşıp uyku ve dikkat dağıtıcı etki yapmayan ilaçlardır. Okul başarısını da etkilemeyeceği için birinci nesil antihistaminiklere tercih edilir.

Göz bulguları birlikte olan hastalarda göz antihistaminik damlaları, burun için kullanılan antihistaminik burun spreyleri ve şikayetler çok yüksek derecede ise ağızdan kortizon tabletlerin alınması rahatlık sağlayabilir. Antihistaminikler alerjik rinitin özellikle hapşırık, burun akıntısı ve kaşınma hissini ortadan kaldırmakla birlikte burun içindeki tıkanıklık hissine her zaman çözüm sağlayamayabilirler. Bu nedenle bazı antihistaminik ilaçlar dekonjestan dediğimiz yani oradaki yerel damarların genişlemesini ve sıvı sızdırmasını engelleyen ilaçlarla birleştirilerek hazırlanmıştır. Bu ilaçların birlikte kullanılması burun içindeki tıkanıklık hissine de çözüm getirebilir. Ayrıca antihistaminikler dışında montelukast denilen ve ülkemizde 15’ten fazla markası bulunan ilacın ağızdan gece yatarken kullanılması başka bir alerjiyi oluşturan antihistaminiklerin kullandığı mekanizma dışında bir mekanizmayla alerjiyi durdurduğu ve etkilediği içinde başarılı olmaktadır.

Dekonjestan dediğimiz ilaçların mümkünse tek başına kullanılması tavsiye edilmemektedir. Burun içerisinde kullandığımız stroid içeren, kortizon içeren spreyler özellikle burnun hapşırık, kaşınma, burun akıntısı ve tıkanıklık hissinin hepsine birden çare getirebilmektedir. Sistemik yan etkileri yani bütün vücudu ilgilendiren yan etkileri bulunmadığı için daha güvenli ilaçlardır. Yerel yan etkileri hafif tahriş, bazen burun kanaması olmaktadır. Bu tip yan etkilerde ilacın kısa bir dönem durdurulduktan sonra tekrar başlanması sorunu çözecektir. Burun için kullanılan nazal kortizon içeren spreyler günlük kullanımda başarılıdır. Sadece ihtiyaç anında kullanılması genellikle sorunu çözmez.