Anasayfa » ÖNE ÇIKANLAR » Dikkat İlaçları Yanlış Dozda Kullanmayın

Dikkat İlaçları Yanlış Dozda Kullanmayın

Astımlı Çocuklarda İlaç Dozu Ayarlaması

Genellikle astım tedavisinde nefes yolundan kullanılan ilaçların, ağızdan yutulan ilaçlardaki gibi küçük çocuklarda daha düşük dozda kullanılması beklentisi vardır. Hâlbuki nefes yoluna kullanılan astım ilaçları sadece akciğerdeki nefes borularının yüzeyini kaplar ve  kan dolaşımına karışmaz. İlacın doz hesaplaması vücut ağırlığıyla ve vücudun yüzeyi dikkate alınarak yapılmaz. Çocuktaki nefes yolundan alınan ilaç dozları kiloya göre hesap edilmez, hastalığın şiddetine göre ayarlanır.

Örnek olarak; eğer astım orta veya ağır şiddette ise küçük bebeklerde dahi düşük dozlu ilaçlar kullanılmaz. İki yaşın altındaki çocuklarda özellikle “ilacın yıkılma metabolizması” yani ilacın vücuda alındıktan sonra parçalanarak yok edilmesi daha hızlı olduğu için düşük dozlu ilaç kullanılması uygun değildir.

İkinci bir husus aeresol (yani nefes yoluyla alınan fıs fıs) ilaçların takıldığı bebekler için kullanılan cihazlardan ilacın ancak %1 civarında ki kısmı akciğere ulaşabilmektedir. İlaç dozu hesabı hekim tarafından bu konu dikkate alınarak yapılmaktadır.

Dolayısıyla ilaç kiloya ya da vücut yüzeyine göre hesap edilmemekte hastalığın şiddeti bebeğin metabolik özellikleri, ilaç için kullanılan cihaz dikkate alınarak hesaplar yapılmaktadır. Hekiminizin size verdiği ilaç dozu, bütün bu hesaplardan sonra reçete edilmektedir.

Hekiminiz dışındaki bir kimsenin çocuğun yaşına göre tahminler ve önerilerde bulunması doğru olmayacaktır. Farklı genetik ve biyolojik özellikteki çocukların astım özellikleri ve tedaviye verdikleri cevap, birbirine benzememektedir. Hekim hastayı muayene ettikten sonra en doğru ilaç dozu ve tekniğini ayarlayarak önerilerde bulunur.

Lütfen hekim tarafından verilen reçetedeki dozları hekim olmayan bir kişiyle tartışmayın ve eczaneden ilacınızı alırken reçete üzerinde yazan dozları almaya dikkat edin.