Anasayfa » ÖNE ÇIKANLAR » Dikkat Çöl Tozları Geliyor!

Dikkat Çöl Tozları Geliyor

Çöl tozları mineraller, mikroplar, alerjenler, sanayi kirleticileri taşır.

Çöl tozları çocuklarda astıma bağlı hastane yatışlarını arttırmaktadır.

“Son iki yüzyıldır ticari tarım nedeniyle atmosferdeki çöl tozlarında artış görülmektedir.”

Çöl tozları kaya minerali kuartz, kil minerallerinden mika ve kaolinitden oluşur. Ayrıca bakteri, virüs ve mantar sporları bulundururlar. Bu tozlar insan kaynaklı hava kirleticilerini de bünyesine çeker. Taneciklerin çapı 10 mikron boyutundadır.

Çölleşme, iklim değişikliği, aşırı sıcaklık oynamaları çöl tozlarının havaya karışmasına neden olmaktadır. Çin ve Moğolistan çöl kumlarının dış ortamda % 50 , iç ortamda %20 oranında tanecik artışına neden olduğu saptanmıştır.

Bu taneciklerin insan sağlığına zararlı olduğu birçok çalışma ile gösterilmiştir. Mikro tanecikler solunum yollarında tahriş, alerjik reaksiyon ve astım yapmaktadır. Orta şiddette astımı olan hastalarda bile solunum testlerinde düşüklüğe neden olmaktadır.

Çöl tozları birçok organ sistemini etkiler. Havada yüksek çöl tozu bulunması gözde konjonktuvit, göz yaşı artışı, burunda alerjik nezle, sinir sisteminde menenjit, trigeminal nevralji, inme, solunum sisteminde astım, KOAH atağı, mantar zatürresi, kalpte kalp krizi, aritmi, kalp yetmezliği, tansiyon yüksekliği, ciltte alerjilere yol açmaktadır.

“Çöl tozlarına maruz kalmak erken ölüm nedenidir.”