Anasayfa » ÖNE ÇIKANLAR » Çocuklarda Alerjik Astım

Çocuklarda Alerjik Astım

Alerjik astım en sık görülen astım tipidir. Çocuk tipi astımın önemli bir kısmını yine ‘alerjik astım’ oluşturur. Alerjik olmayan astımdan farkı tetikleyicilerinin yani alerjen dediğimiz vücuttaki alerjiyi uyaran dış etkenler olmasından kaynaklanmaktadır. Alerjeni tanımlarsak, örneğin ev tozu, kedi –köpek tüyü, polenler, küf mantarları gibi aslında normalde zararsız olan maddeler alerjisi olan kişilerin bağışıklık sisteminde bir seri reaksiyonu tetikleyebilir. Arka arkaya takip eden kimyasal reaksiyonlar sonucunda nefes borusunda şişlik, havayolunun daralması, kasılması ve aşırı yapışkan bir salgı yapılması ile kendini gösterir. Dışarıdan bakıldığında öksürük, hırıltı ve nefes darlığı gibi belirtiler bulunabilir.

Alerjik yakınması olan çocukların alerjik astım olup olmadıklarını ayırt edebilmek için yaşı uygunsa en doğru yapılacak şey solunum testi uygulamasıdır. Solunum testinde beklenen değerlerin altında bulunan sonuçlar saptanırsa bu durumda nefes açıcı ilaçlar verilerek düzelme olup olmadığı solunum fonksiyon testi tekrar edilerek gözden geçirilir. Solunum testi düşük bir hastanın nefes açıcı ilaç verildikten sonra solunum testinde %12 den fazla genişleme ve iyileşme olması solunum testi bozukluğunun geriye dönebilir olduğunu gösterir ve astım işaretidir.

Hastaların alerjenle temasından sonra nefes borusunun kasılması, tıkanması ile solunum testinde düşüklük saptanabilir. Tekrarlayan öksürükleri, hırıltıları, nefes darlığı olan çocuklar özellikle tozlu ortamda bulunduklarında, sigara dumanı ile karşılaştıklarında, bir hayvanla temastan sonra ve baharda ağaç tozlarının uçuşmasıyla birlikte başlayan öksürükte alerjik astım düşünmek doğru olacaktır. Bu tip hastalarda alerji testi yaparak bir uyaranın olup olmadığı ayırt edilmeli ve her şeyden önemlisi mutlaka solunum fonksiyon testi yapılmalıdır.

Normal insanların tepki vermediği maddelere tepki verme “alerjik astım” olarak tanımlanır. Tedavinin prensibi diğer normal insanlar gibi bu alerjenlerle temas halinde cevapsızlığın yaratılmasıdır. Hastalığın tedavisinde tetikleyici alerjenlerin uzaklaştırılmasının yanı sıra ilaç tedavisi ile nefes borusunda vücudun alerjene tepkisini-cevabını ortadan kaldıran ilaçlar uygulanması gereklidir.

Hastalığın temel mekanizması genetik olarak solunum sisteminin bir uyarana karşı aşırı tepki göstermesidir. Bu tepki ancak ilaç tedavisi ile kontrol edilebilir. Çoğu zaman zannedildiği gibi dışarıdaki alerjenin vücuda enjekte edilmesiyle veya ağızdan alınması ile alerjinin yani o maddeye hassasiyetin kaybedilmesi hastalığın temel mekanizmasını yok etmemektedir.