Anasayfa » ÖNE ÇIKANLAR » Çalışan Annelere Öğütler

Çalışan Annelere Öğütler

Öğretim yıllarından sonra bütün hayatını nöbetler tutarak ve çalışarak geçirmiş iki çocuğunu erişkin yaşına getirmiş bir anne olarak ev dışında çalışan, yeni annelere bazı öğütlerim olacaktır.

Kendinizi Suçlamayın

Çalışan annelerin birçoğu çalıştıkları ve bebeklerinin yanında olamadıkları için kendilerini suçlu hissederler. Annenin çocuk büyütmede başarısı çocuğa ayırdığı saat ile değil, çocuğuna ayırdığı zamanın kalitesi ile ölçülür.

Çocuğun yanında bütün bir günü geçirip onun sorularını cevaplamayıp, yeni bilgiler öğretmeden zaman harcayan annelere göre çocuğunuzla geçireceğiniz kısa ama kaliteli zamanda daha başarılı olabilirsiniz. Anne çocukla birlikte olduğu zamanı gelecek için ufuk açmaya, sevgisini göstermeye ayırırsa kalite zamanı iyi değerlendirmiş olur. Çocuğun iletişim ihtiyaçlarını karşılayamayan veya her söylediğine “sus” ya da “sonra yaparız” diyen veya azarlayan bir anneye göre çok daha doğru bir annelik uygulaması gerçekleştirir.

Sevgili çalışan anneler, lütfen kendinizi olduğunuz gibi kabul edin, kendinizle barışık olun ve öncelikle kendinizi suçlu hissetmeyin. Anneleri; dışarıda çalışan anne ya da evde çalışan anne diye ayırmak asla doğru değildir. Evdeki anne de zaten başka türlü çalışmaktadır. Bilgisayar başında iş yapan anneyi, evde bulaşık yıkayan anneye göre daha suçlu bulmak anlamlı değildir.

Unutmayın ki çalışarak hayatı çocuğunuza öğretmektesiniz.

Çoğu annenin yaptığı yanlışa düşmeyin. Suçlu hisseden anne suçluluk duygusuyla eve geldiği zaman ya da boş zamanı olduğunda çocuğun her istediğini yapmak, onu eğitmek yerine aşırı sevgi göstermek için oyuncak almak, çocuğun şımarıklıklarına boyun eğmektedir. Sanki ilerde iş hayatında ya da özel yaşantısında her istediği yerine gelecekmiş gibi davranmaktadırlar. Hâlbuki çocuk yetiştirirken hayatın kurallarını öğretmek gerekir. Her zaman evet dendiği takdirde çocuk asla kendisi ile diğer birey arasındaki sınırı tayin edememektedir. Kendi özgürlükleri ile diğer bireyin özgürlüklerinin arasındaki sınırı öğretmek için nelerin yanlış nelerin doğru olduğunu çocuğunuza bebekliğinden itibaren kavratmanız gerekecektir.

Çocuğun aşırı ve sonsuz isteklerin yerine getirilmesi çocuğun gelecek hayat başarısını etkiler, hayattan kopuk, insan ilişkileri olumsuz, mutsuz evlilikler yapmış insanlar haline dönüştürür.

Hayatınızı kolaylaştırın

Çalışan anne hayatını kolaylaştırmaya uğraşarak, çocuğuna ayıracağı kaliteli zamanı arttıracak çalışmalar yapabilir. Öncelikle kendinizle barışık olun, kendinizle gurur duyun çünkü aynı anda birçok işi organize etme ve yerine getirme yeteneğine sahipsiniz. Adeta elinde birçok topu çevirerek atan ve hiçbirini düşürmeyen bir cambazsınız. Yetenekleriniz, çocuğunuza iyi bir rol model olmanızı sağlayacaktır.

Suçlu değilsiniz; ama yinede kendinizi suçlu hissediyorsanız o zaman suçunuzla yaşamaya alışın! Öğrenin! Eğer dikkatinizi, zamanınızı ev ve iş arasında bölüyorsanız hayatın zorlukları olduğunu ve bunun hayatınızın bir parçası olduğunu kabul edip çelişki yaşamaktan vazgeçin.

Yaratıcı düşünün!

Çalıştığınız saatler ve boş zamanlarınız arasında nasıl paylaşım yapacağınız konusunda yöntemler geliştirin. Çocuğunuzun bakımı için yardımcı olacak kimselere başvurun. Örneğin seyahat eden bir anne iseniz, aile bireyleri sizin yokluğunuzda boşluğunuzu dolduracaktır. Psikolojik çalışmalar çocuğun mutlaka bir anneye değil güven duyacağı ve her zaman yanında olduğunu bilecek bir insana ihtiyaç duyduğunu göstermiştir. Dolayısıyla seyahate çıkmanız gerektiğinde, çocuğunuzu sevdiği aile bireylerinden birine teslim edin ve gönül rahatlığı ile gidin.

Ev hayatınızı kolaylaştırın

Çalışan annenin verimli olabilmesi için organizasyon yeteneğinin çok iyi olması gereklidir. Eşinizle ev işlerinizi paylaşın, alışverişinizi mümkünse internetten yapın, bazı işlerin yapılması için yardımcı tutun.

Bir ajanda edinin

Çocuklarınızın etkinliklerini, doktor randevularını, alışverişinizi, yapılacak işleri ve hazırlanacak yemekleri önceden listeler halinde oluşturun ve ilk iş kendi kendinizden biraz erişkin zamanı için randevu alın. Yoğun hayatınızın içinde eşinizle kaliteli zaman geçirmeyi unutabilirsiniz. Hâlbuki sizin sağlıklı olabilmeniz için, mutlu olduğunuz kendi istediğiniz şeyleri yapacak zamana ihtiyacınız var. Siz mutlu olursanız, eşinizle ilişkiniz iyi olursa çocuklarınızla ilişkiniz daha iyi olacaktır.

Kendinizi tekrardan değerlendirin

Eksik yaptığınız işlerin nasıl çözüleceğini, hayatınızın istemediğiniz kısımlarını nasıl yenileyebileceğinizi gözden geçirin.

Tüm bunları yaparken hayattan zevk almayı unutmayın

Prof. Dr. Elif Dağlı