Anasayfa » ÖNE ÇIKANLAR » Bebekler Neden Öksürür

Bebekler Neden Öksürür

Bebeklerin öksürmesi çok önemli bir nedene bağlı olabileceği gibi hafif bir enfeksiyonun neticesinde de olabilir. “Bebekler neden öksürür;”

  • nefes yollarını temizlemek,

  • boğazda biriken salgıları atmak,

  • burun arkası akan mukusun boğazdan aşağı akmasını engellemek için kullanılan bir mekanizmadır. Ayrıca bebekler boğazlarına bir yiyeceğin kaçmaması ve boğazına takılan yiyecek parçalarını dışarı atmak için de öksürebilirler.

İki tip öksürük vardır.

Kuru Öksürük: Gripler, soğuk algınlıkları veya alerjiler sırasında görülür. Boğazın geniz arkasındaki damlama şeklinde olan akıntısını temizlemek için kullanılır.

Islak Öksürük: Salgıların meydana getirdiği bir öksürük olup, solunum yollarında bakteriyel bir enfeksiyon olduğu zaman oluşur. Bir salgı veya mukus(balgam) bebeğin hava yollarında bulunduğu zaman mikroplarla birlikte bu öksürük meydana gelir

4 ayın altındaki 2 aylık, 3 aylık bebeklerde öksürük varsa bu durum önemli bir hastalık habercisi olabilir. Kış aylarında çok öksüren bir süt çocuğunda RSV (Respiratuar Sinsidyal Virüs) adı verilen bir viral enfeksiyon bulunabilir.

Çocuk 1 yaşın üzerinde ise, öksürük çok tehlikeli bir işaret olmaktan çıkar ve daha çok bir soğuk algınlığı nedeni ile olabilir.

Öksürük önemsiz bir nedene mi bağlıdır? Bekleyelim görelim mi? Sakin kalalım mı? Yoksa hemen müdahale edelim mi? diyebilmek için bazı hastalıklara bir göz atmamız gerekecektir.

Soğuk Algınlığı veya Grip:

Bebeklerde soğuk algınlığı belirtileri öksürüğün yanı sıra burun akıntısı ve boğazda bir gıcıklanma ile beraber olan öksürük kuru ve kesik bir öksürük sesidir. Öksürük genellikle kuru olmakla birlikte bir mukus hırıltısı (balgam) ve akşamları hafif artan bir ateş olabilir. Bu durumda bebeğe mümkün olduğu kadar çok sıvı vermek, genellikle burundan tuzlu su (serum fizyolojik) damlatmak ve hafif nemlendirmek uygun olur. Ateş düşürücü ilaçlar vermek ve ateş 38.5’ in üzerinde ise doktora götürmek doğrudur. Bebeklere öksürük şurubu ve grip ilaçları vermemek gerekir. Çalışmalar 6 yaşın altındaki çocuklarda bu tip öksürük şurubu ve grip ilaçlarının doğru olmadığını göstermektedir. Yan etkileri tehlikeli olabilir.

4 ayın altındaki bebeklerde ateş olduğu zaman çok daha ciddi bir neden olduğu düşünülerek hemen doktora başvurmak doğru olur.

Krup:

Bebekler gecenin herhangi bir saati uyanıp havlar tarzı bir öksürük ve solunum sıkıntısı gösterirlerse krup düşünmek gerekir. Genellikle 5 yaşın altındaki çocukları etkileyen bir rahatsızlıktır. Normal soğuk algınlığı belirtileri ve burun akıntısı başlayıp bu şekilde bir öksürükle neticelenebilir. Öksürük burada metalik, köpek havlamasına benzeyen bir öksürük sesidir ve beraberinde viral enfeksiyonun başka bulguları da olabilir. Solunum hızı artabilir ve nefes vermek zorlanmaya başlayabilir. Bebeğin nefesini rahatlatıcı yöntemlere başvurmak banyoda duşu çalıştırarak evde hafif bir nemlendirme yapmak veya bebeğin alerjisi yoksa hafif bir soğuk buhar yapmak doğru olur ancak çok şiddetli öksürük ve nefes darlığında mutlaka acile başvurmak gerekir.

Zatürree:

Viral veya bakteriyel akciğer enfeksiyonu demektir. Islak ve balgamlı bir öksürük yapar. Bebekler çok yorgun, halsiz, balgamlı bir öksürük ile hasta vaziyettedirler. Zatürree’de balgam yeşil veya sarı renkte olur. Hemen doktora başvurulması gereken bir durum olup bakteriyel ise antibiyotik, viral ise antibiyotiksiz tedavi gerekir.

Bronşiolit veya Astım:

Bronşiolit veya Astım burun akıntısı ve kuru öksürükle karşımıza çıkar. Bu durumda nefes borularının alt kısımlarında da kasılma olduğu için hırıltılar ortaya çıkar. Astım 2 yaşın altındaki çocuklarda sık görülen bir hastalık değildir ama egzama veya alerjileri varsa akla gelmesi gereken bir hastalık olacaktır. Bronşiolitlerin çok önemli bir kısmı RSV (Respiratuar Sinsidyal Virüs)ile meydana gelir ve 3 yaşın altındaki çocukların gripleri ile birlikte karşımıza çıkabilir. Astımı olan bir çocukta, grip belirtileri ve göz burun akıntısı olabilir. Bronşiolitli bir çocukta iştah azalması ve hafif ateş, öksürük, hışıltı ve kaba solunum sesleriyle birliktedir. Astım ve bronşiolitin aileler tarafından ayırt edilmesi mümkün değildir. Ağır bir bronşiolit hayat tehdit edebilir mutlaka hastaneye gidilmelidir ve bir çocuk uzmanının müdahalesi gerekir.

Boğmaca:

Hayat tehdit edebilen bakteriyel bir enfeksiyondur. Ancak günümüzde; difteri, tetanos, boğmaca karma aşılarının yapılmasından sonra çok azalmış bir enfeksiyondur. Boğmaca belirtilerinde tonu ve sesi yüksek boğulur tarzda bir öksürük vardır ve nefes borusundaki kasılmalar öksürüğü daha gürültülü hale getirmektedir. Dil dışarı çıkmış, gözler büyümüş, yüz rengi değişmiş bir çocuğun boğulur gibi öksürmesi boğmacayı akla getirir. Tedaviden önce aşının yapılarak hastalıktan korunmak çok önemlidir. Eğer çocukta boğmaca düşünülüyorsa, Eritromisin grubu bir antibiyotik tercih edilmesi gerekir ve bu tip durumda öksürüğün ortadan kalkmasının da aylar alacağı unutulmamalıdır.

Yabancı Cisim Aspirasyonu:

Bebeklerde aniden öksürüğün olması oyuncak parçası ve ya gıda parçalarının aniden nefes borusuna kaçması ile birlikte olabilir. İnatçı ve nefes almaya çaba gösteren öksürüklerle karşımıza çıkar. İlk yutma meydana geldiği zaman boğulur gibi bir öksürük, nefes alamama gibi bir tablo olabilir. Bebekte nefes darlığı ve renginin mavi-mor renk alması gibi bir durum ortaya çıkabilir. Derhal ambulans çağırmak başını bir tarafa çevirmek ve sırtına vurmak gerekir.

Bebeği ne zaman acil olarak doktora gitmek gerekir?

Herhangi bir öksürük dört ayın altındaysa kuru öksürük, burun akıntısı ve ateşsizken burun akıntısı olmuşsa ve 5 ila 7 günden fazla sürmüşse, hem ıslak-hem kuru öksürükler de ateş 38.5’in üzerindeyse, göğüsten ince ıslık sesleri çıkıyorsa ve öksürük nöbetler halinde geliyorsa doktora başvurmak gerekir.

Ne zaman ambulans çağırmak gerekir?

Bebekten çok hızlı hırıltılar geliyorsa, inleme sesi çıkarıyorsa, nefes almakta zorlanıyorsa, rengi mavi-mor olmuşsa ve mide karın hareketleri hızlı ve solunuma yardım eder pozisyondaysa mutlaka ambulans çağrılmalıdır.