Anasayfa » ÖNE ÇIKANLAR » Bebekler için buhar makinesi hava nemlendirici cihazlar yararlı mıdır?

Bebekler için buhar makinesi hava nemlendirici cihazlar yararlı mıdır?

Sağlıklı nem oranı % 40-55 arasındadır. Hava kuruluğundan endişe duyarak evde nemliliği arttırmak doğru olmaz. Kış aylarında sıkça havalandırmadığımız evlerimizde yemek pişirmek, su kaynatmak, banyo yapmak, çamaşır kurutmak ile eve yeterince nem katmaktayız. Kalorifer üzerine ıslak havlu koymak veya odada nemlendirici çalıştırmak nem oranını istemediğimiz kadar yükseltebilir. Yüksek nem oranında mantar türü mikroplar çoğalır. Bu mikroplar enfeksiyonlara ve alerji artışına neden olabilir

Hava nem cihazları sık sorulan sorular;

Hava nemlendirici cihazların üst solunum yolu hastalıklarında kullanmak yararlı mıdır?

Üst solunum yolunda soğuk algınlığı ve gribe bağlı tıkanıklık ve akıntı varsa serum fizyolojik ile yıkamak en doğru tedavi yöntemidir. Alerji nedeniyle burun tıkanıklığı varsa alerji damlaları ve şurupları kullanılmalıdır. Su buharı solumak alerjik nefes borusunda tıkanıklığa neden olur. Su buharı soluk borularında rekles kasılmaya neden olur. Laboratuvar testleri arasında su buharı solutmak provokasyon testi olarak bilinir.  Tanısı konulmamış bir hastaya su buharı solutmanın riskleri vardır.

Hava nemlendirici cihazlar, buhar makineleri öksürük, astım, bronşit ve krup gibi hastalıklarda kullanılması tavsiye edilir mi?

Buhar makineleri astım ve bronşit hastalarına önerilmez. Astımlı hastalarda su buharı soluk borularının kasılması ve sıkışmasına neden olur. Krup olan çocukların bir kısmında astım bulunmaktadır. Tekrarlayan krup atağında buhar yapılması da doğru değildir. Krup ilk kez oluyorsa ve doktor hastanede uyguluyorsa ödem çözücü ilaç ile birlikte buhar uygulanabilir.

Bebek odalarında soğuk buhar nem makinesi, sıcak buhar nem makinesi kullanımı zararlı mıdır?

Bebeklerin solumak için buhara ihtiyacı yoktur. Rutubetli şehirlerde bebek odalarında nem ölçümü yapmadan buhar ve nem makinesi çalıştırmak doğru değildir. Fazla rutubet ortamda küf mantarlarının üremesini kolaylaştırır. Enfeksiyon veya alerjiye neden olabilir.