Anasayfa » ÖNE ÇIKANLAR » Bebeğim Öksürüyor Ne Yapmalıyım?

Bebeğim Öksürüyor Ne Yapmalıyım?

Bebekler çok farklı nedenlerle öksürüyor olabilir ve öksürük tek bir nedene bağlı olmadığı için tedavisi de tek bir şekilde yapılamaz. Bebeğim Öksürüyor Ne Yapmalıyım? sorusunun yanıtı öksürüğün altında yatan sebep her neyse onun keşfedilmesi, ortadan kaldırılması ve tedavi edilmesidir.

Öksürüğü tanımak önemlidir!

* Öksürük doğuştan itibaren meydana gelen inatçı ve hiç düzelmeyen bir öksürük ise bebekte yaradılıştan oluşmuş bir solunum sistemi bozukluğu olabilir.

* Öksürüğe ateş eşlik ediyor, bebek balgam çıkarıyor ve yanı sıra burun akıntısı varsa bebek bir enfeksiyon geçiriyor olabilir.

* Kuru kesik öksürükler varsa ve bebeğin aynı zamanda egzaması, yiyecek alerjileri bulunuyorsa alerjik bir öksürük olabilir.

* Hiçbir şikâyeti olmayan bir bebekte aniden öksürük tepkisi, morarma, ağlama, ani nefes darlığı ve arkasından hırıltı oluştuysa bebeğin nefes borularında yabancı cisim aspirasyonu düşünülür ve bu yabancı madde çıkarılıncaya kadar şikâyetler devam eder.

Bebeğiniz öksürüyor ise yapmamanız gerekenler!

Öksürük Şurupları;

Susturucu öksürük şurupları öksürüğü baskılar, fakat altta yatan nedeni ortadan kaldıramaz ve düzeltemez. Öksürük bebek tarafından kullanılan bir imdat sinyalidir öksürük şurubu ise sinyali perdeler. Altta yatan nedeni bulmadan öksürüğün üstünü örtmek hastalığın ilerlemesine neden olacaktır. Öksürük şuruplarının bir kısmı öksürüğü sessizleştirmek, duyulmaz hale getirmek için yapılmış, bir kısmı ise akciğer içinde var olan salgıları (balgamı)dışarı atabilmek için üretilmiştir. Öksürük şurupları sadece geçici önlemlerdir asıl hastalığın tedavisi değildirler. Balgam yapan hastalık, örneğin alerjiler ortadan kaldırılmadan balgam sökücü öksürük şuruplarının bebeğe verilmesi öksürüğü daha da arttırabilir. Bu nedenle, bebeğe hastalık teşhisi konmuş, uygun tedavi yapılmış ve hekim önerdi ise öksürük şurubu kullanılmalıdır.

Bitkisel Yöntemler;

Öksürüğü durdurmak için halk arasında kullanılan ballı süt, turp içinde bal veya çeşitli bitki çayı yöntemleri etkisi kanıtlanmamış yöntemler olup eğer bebeğin öksürüğü alerjik sebeplerle ortaya çıkıyor ise aksine öksürüğü arttırabilecek maddelerdir. Özellikle anne sütü dışında herhangi bir gıda verilmeyen küçük bebeklerde ilk altı ay içinde öksürük için bitki ve sebzelerin kullanılması doğru değildir. Bal ise küçük bebeklerde bir yaşından önce başlanmaz. Öksürüğü geçirmek için verildiği takdirde bebek için zararlı olabilir. Bebeğiniz öksürüyor ise en doğrusu nedenin bulunmasını sağlamak ve hastalığın tedavisi için hekime başvurmaktır.

Buhar Makineleri;

Öksüren bebekler için halk arasında buhar kullanılması da önerilmektedir. Su buharı alerjik bebeklerde nefes borusunu aniden kasacak etki yaratır ancak enfeksiyon sırasında hekim tarafından önerilirse geçici ve kısa dönem kullanılabilir. Yaygın olarak satılan su buharı cihazları ister sıcak olsun ister soğuk olsun bebekler için uygun değildir.

Mentol İçerikli Kremler;

Bir başka önemli nokta içinde mentol bulunan ve rahatlatıcı olarak kullanılan çeşitli kremlerin göğüs kafesine ya da ayakaltına sürülmesi ile ilgili şehir efsanesidir. Bu düşünce gerçekten bir şehir efsanesi olup, ayakaltına sürülen herhangi bir kremin solunum sistemine iyi geldiğine dair bilimsel ya da tıbbi hiçbir kanıt yoktur.