Anasayfa » ÖNE ÇIKANLAR » Astımlı Çocuklarda Evde Ve Çevrede Alınacak Önlemler

Astımlı Çocuklarda Evde Ve Çevrede Alınacak Önlemler

Astımlı Çocuklarda Nelere Dikkat Edilmeli

“Astımlı çocuklarda bilinenin aksine evde rutubeti az tutmak gerekir.” Buhar makineleri, odada çamaşır kurutma, kaloriferin üstüne ıslak havlu koyma gibi yöntemler astımı arttıracak yöntemlerdir. Astımlı çocuklarda su buharı solumak nefes borularının kasılmasına ve daralmasına neden olur. Bu nedenle su buharı uygulamak, buğu yapmak ve buhar makinesi çalıştırmak doğru değildir. Evde rutubetin yüksek oranda olması küf mantarlarını arttıracağı için sakıncalıdır.

“İç ortamların tozsuz ve temiz tutulması gereklidir.”

  • Özellikle hava temizleme cihazları ve klima kullanılıyorsa; filtrelerin içerisinde akciğerde enfeksiyon yapacak mikroplar barınabileceğini göz önünde bulundurun. Bu nedenle filtrelerin belli aralıklarla değiştirilmesi ve temizlenmesi gerekir.
  • Ev temizliği için; günde bir kez çocuk odasındaki düz yüzeylerin nemli bezle tozunun alınması ve  en az haftada iki kez elektrik süpürgeyle yerlerin, koltuk ve yatakların tozunun alınması uygundur. Elektrik süpürgesi çalıştırırken çocuğun etrafta bulunmaması ve tozu solumaması gerekir.
  • Alerjisi olan çocuklarda bazen hayvan tüylerine de alerji görülebildiği için alerjik çocukların evinde kedi, köpek, kuş beslenmesi doğru olmayacaktır.
  • Ev tozu alerjisi olan çocuklarda, evde halı, yün yatak-yorgan ve pelüş oyuncakların bulundurulmaması önemlidir. Ayrıca hayvan tüylerinin arasında ev tozu akarı bulunabileceği için hayvan da beslenmemesi gerekir.
  • Özellikle polen mevsiminde dış ortamdan üzerlerine polen yapışmış bireylerin içeri girdiklerinde kıyafetlerini değiştirmeleri, kirpiklere ve kaşlara tutunan polenden kurtulmak için yüzün yıkanması, evi havalandırmak yerine klima çalıştırarak evi soğutmaları ve havalandırmaları daha doğru olacaktır.

 

“Çocuğun soğuk havaya maruz kalmasını engellemek de önemlidir.”

Kayak yapan ve karda oynayan çocuklarda ağız ve burun kısmını kapatacak şekilde atkı ya da maske kullanılması uygundur. Ani soğuk havanın nefes borusuna çarpması nefes borularını tıkayarak solunum zorluğu meydana getirir. Aynı zamanda burun mukozasının soğumasının enfeksiyonları kolaylaştırdığını gösteren çalışmalar vardır. Bu nedenle ağız ve burnun sıcak tutulması doğru olacaktır.

“Astımlı çocuğu çevre etkenlerinden korurken sosyal yaşantısı ve okul yaşantısında aksama yaratmamak son derece önemlidir.”

Koşmasını, arkadaşları ile oynamasını, spor ve okul etkinliklerine katılmasını engellemek, psikolojik gelişimi açısından çok sakıncalıdır. Astımlı çocuk okula devamlılığını sağlayacak başarılı bir tedavi ile sosyal yaşantısına normal devam etmelidir.