Anasayfa » ÖNE ÇIKANLAR » Alerjik Çocuk İçin Tatil Bölgesi

Alerjik Çocuk İçin Tatil Bölgesi

Dünyanın her bölgesinde “alerji” görülme oranı aşağı yukarı aynıdır. Ancak İngiltere’de Avustralya’da ve Yeni Zelanda’da alerjilerin diğer ülkelerin üzerinde bir görülme sıklığı vardır. Bunun daha çok sanayileşmiş ülkelerin yaşam tarzından oluşan değişikliğe bağlı olduğu düşünülmektedir. Dolayısıyla çevre şartları veya hava şartları nedeniyle alerjileri arttıran bölgeler bulunmamaktadır.

Aynı şekilde alerjinin Türkiye’nin değişik yörelerinde daha fazla bulunduğu saptanmamıştır. Dolayısıyla seyahatler sırasında özellikle tercih edilmesi gereken alerjinizi rahatlatacak bir bölge bulunmadığı için tercihinizi yaparken buna göre bir seçim yapmanız önerilmez. Ancak Karadeniz bölgesinde ve özellikle doğu Karadeniz bölgesinde alerjilerde hafif bir artış görüldüğü bildirilmektedir. Bu bölgedeki özellikle ağaçların ve otların yoğunluğu ve polen mevsiminin uzunluğu yine çok yağışın bulunması ve rutubet küf mantarının yüksekliği alerjileri arttırıcı nitelikte olabilir. Bu durum bu bölgelere seyahat etmemeniz gerekir demek değildir veya tatil planlarınıza kısıtlılık getirmemelidir. Ancak bu sırada belki daha önce alerjide kullandığınız ilaçları devam etmeniz, kesmemeniz gerektiği anlamını taşıyabilir. Onun dışında eğer rutubetli bir dünya bölgesine seyahat edecekseniz var olan ilaçlarınızı yine kullanmakta yarar olabilir. Örneğin yaz aylarında ilaçlarına ara vermiş hastaların bile özellikle çok rutubetli ve çok yeşil bölgelere giderken ilaçlarını yanlarında götürmeleri ve gerektiği zamanda kullanmaya başlamaları önerilmektedir.

Bilindiğinin aksine özellikle gideceğiniz ve bölgesel ve iklim özellikleri nedeniyle akciğerlerinizi düzeltecek ve hastalığınızı tamamen şifaya kavuşturacak bölgeler bulunmamaktadır.  Halk arasında çeşitli inanışlar mağaraların, tuz yataklarının, tuz odalarının şikâyetlerine iyi geldiği şeklinde olmaktadır. Ancak bununla ilgili yeterince bilimsel kanıt olmadığı gibi o bölge bulunduğunuz zaman içinde geçici rahatlık hissedebilirsiniz. Ancak yaşamınızı o bölgede tamamen sürdüremeyeceğiniz için yine iş hayatı, okul hayatı, nedeniyle o mağara ve tuz odasının dışında yaşam devam edeceği için koşulların eskisi gibi olduğu yere döneceğiniz için bulgular değişmeyecektir. Tatil seçerken yöre önemlidir ancak ilaçlarınızı götürüp götürmeyeceğiniz ve onları kullanmanızın gerekip gerekmeyeceği açısından önemlidir. Yoksa bir astım hastasını şifaya kavuşturacak veya çok daha hasta yapacak bölgeler yoktur.