Anasayfa » ÖNE ÇIKANLAR » Alerjik Çocuk İçin Otel Ortamı

Alerjik Çocuk İçin Otel Ortamı

Alerjik çocuğun tatil sırasında konaklayacağı yer oldukça önemlidir. Alerjik çocukların birçoğu solunum yoluyla alınan alerjenlere tepki gösterirler.

Bunların en önemlisi ‘ev tozu’ yani akar alerjisidir. Otelde yerler halı kaplıysa, çok güçlü emiş gücü olan elektrik süpürgeleriyle düzenli temizlenmiyorsa, yastıklar havalandırılmıyor ve yastığın içinde biriken tozun temizliği yeterince yapılmıyor ise evlere göre otel odalarında ev tozu akarının daha yüksek oranda bulunması normaldir.

Dolayısıyla kalınacak otel odasının;

  • mümkünse halı kaplı olmaması,
  • pencerelerinde çok ağır ve kalın perdelerinin olmaması,
  • eşyaların basit ve kolay temizlenebilir şekilde olması
  • yatakların sık temizliği önemlidir.

Alerjik çocuğunuz var ise odada kullanılan yastık dışında otelden yeni, kullanılmamış bir yastık talep etmeniz doğru bir yaklaşım olacaktır. Odanın tozlu olduğunu ve toz koktuğunu hissediyorsanız otel yönetiminden başka temiz bir odaya naklinizi isteyebilirsiniz. Bu sizin en doğal hakkınızdır.

‘Küf mantarları’ alerjik çocuklarda son derece önemli tetikleyicilerdendir. Küf mantarı alerjenleri astım krizini tetikleyebilir. Kalacağınız odada küf kokusu ve rutubet hissediyorsanız, duvarlarda ıslaklık belirtileri var ise böyle bir odada konaklamamanız önerilir. Odanın değiştirilmesi önemlidir. Özellikle rutubet ve küf mantarı alerjisi olan çocuklarda böyle bir odada konaklamak astım krizine yol açabilir.

Otel odasında dikkat edilecek bir başka nokta çeşitli böceklerdir, örümcek, tahtakurusu, akrep, çıyan gibi canlılar olabilir. Bu tür böcekleri görmek ve önlem almak kolaydır, fakat çok küçük böcekler gözle görülemeyebilir ve yatakların içerisinde de bulunabilir. Alerjisi olan çocukları bu böcekler soktukları takdirde çok ciddi bölgesel kabartılar veya bütün vücudu ilgilendiren şişlikler ve kaşıntılara neden olabileceklerdir.

Otel odalarında bulunan havalandırma sistemi de özellikle önemlidir. Yeterince iyi temizlenmemiş, bakımı iyi yapılmamış havalandırma sistemlerinde çeşitli mikroplar ve küfler biriktiği için bu havalandırma sisteminin odayı mikropla doldurması mümkündür. Havalandırma sisteminden temiz bir hava gelmiyorsa mutlaka otel görevlilerine konuyu bildirmeniz gerekir.

Tütün ürünlerinin kullanıldığı otel odalarında kalınması halinde, yatak takımlarına duvarlara ve perdelere tütün dumanının sinmiş olması ve buradan hala kimyasalların havaya dağılıyor alması nedeniyle çocukta alerjik reaksiyon ortaya çıkarabilir.

Bazı oteller temizlik malzemelerinde özellikle kokulu ürünleri tercih etmektedirler. Ağır kokusu olan temizlik malzemeleri solunum sistemi üzerinde uyarıcı etki yapabilir.

Tüm bunların yanı sıra kaldığınız otel odasında bitki bulunmamasına özen gösterin.