Anasayfa » ÖNE ÇIKANLAR » Alerjik Çocuk İçin Güneşin Yararları

Alerjik Çocuk İçin Güneşin Yararları

Alerjik çocukların güneşten yararlanması önemlidir. Çünkü D vitamini eksikliğinin bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir etkisi olduğu bilinmektedir. D vitamini yetersiz olanlarda alerjilerin sık görüldüğü, ciltteki egzamaların ve alerjik nezlenin daha fazla olduğu bilinmektedir.

Bu nedenle alerjik bünyeli bir çocuğun D vitamininin en önemli kaynaklarından biri olan güneşe uygun zamanlarda çıkarılması aslında alerjinin önlenmesi ve şiddetinin hafiflemesi için önemli olacaktır. Diğer taraftan cilt alerjileri olan çocukların uzun süre ultraviyole ışınlarına direkt olarak temas etmesi ciltte bazı reaksiyonların açığa çıkmasına neden olabilir. Dolayısıyla güneşle alerji arasında dengeli bir ilişki kurulması gerekmektedir. ‘Alerjik çocuk’ mutlaka yeterli derecede güneş almalı ancak aşırıya kaçmamalıdır. Aşırıya kaçıldığı taktirde de cildinde güneş alerjisi dediğimiz kızarıklıklar, iğnelenme tarzında acımalar ve yer yer şişlikler meydana gelecektir. Bu tip reaksiyon gösteren çocuklarda doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmaması ve gölgede tutulması hatta yüzerken bile üzerinde bir giysisinin olması yararlı olabilecektir.

Hatırlanması gereken bir başka hususta, aslında cildi korumak için kullanılan çeşitli güneş yağlarının alerjiye de neden olabilecek özelliklerde olabileceği akılda tutulmalıdır. Güneş ışınlarına maruz kaldığı zaman alerjik reaksiyon gösteren bireylerde sebepler genetik bir yatkınlık veya başka bir ilaç kullanmaya bağlı gelişen hassasiyet ile birlikte olabilir.

Beyaz ırkta güneş alerjilerinin daha fazla olduğu, cildi koyu renk olanlarda ise güneş alerjisinin daha az olduğu bilinmektedir. Eğer alerjik çocuğun tenine dezenfektan(mikrop öldürücü), parfüm veya başka bir güneş bloklayıcı madde sürüldüğü zaman da güneş alerjisi olma olasılığı artabilir. Bazı antibiyotik ve ağrı kesiciler güneş yanığının ve alerjisinin daha hızlı oluşmasına yol açabilirler. Atopik dermatiti olan yani cilt alerjisi olan kişilerde güneş alerjisi olması daha sık görülen bir durumdur. Eğer bir kardeşte veya ebeveynlerde güneş alerjisi varsa çocuğun güneş alerjisi olma ihtimalide daha fazladır. Dolayısıyla ilk güneş alerjisi belirtileri görüldüğü zaman çocuğun vücuduna herhangi bir şey sürerek güneşe çıkarılması engellenmeli, direkt güneş ışığında kalmaması sağlanmalı ve en fazla güneş ışığının temas edildiği yüzme esnasında koruyucu bir giysi giyilmesi tavsiye edilmektedir.