Anasayfa » ÖNE ÇIKANLAR » Alerjik Çocuk İçin Ev Ortamı

Alerjik Çocuk İçin Ev Ortamı

Alerjik çocuklarda nelere dikkat edilmeli? Alerjik çocuğa bakarken sadece tedavisi için gerekli ilaçları kullanmak yeterli değildir. Hatta en önce yapılması gereken yaklaşım alerjiyi tetikleyecek çevrenin sağlıklı hale getirilmesidir.

Bu noktada eğer çocuğun evde bulunabilecek herhangi bir şeye örneğin ev tozlarına, küf mantarlarına alerjisi varsa buna göre iç ortamda bulunacak alerjenlerin azaltılması en aza indirilmesi için çaba gösterilmesi lazımdır. Evin sıcaklığının 22 derecenin üstüne çıkmaması, serin olması gerekir ayrıca rutubetin %40-50 oranında ve düşük olması önemlidir.

Birçok aile çocuklarına nemli havanın iyi geleceği ve kuru havanın zarar vereceği düşüncesiyle eve nemlendiriciler almaktadır. Ancak nemlendiricilerle birlikte rutubetin artışıyla havada yaşayan küf mantarı sporları artar ve alerjileri de olumsuz etkiler. Evin içerisinde özellikle kış aylarında pencereler kapalıyken banyonun kullanılması yemek pişirilmesi, su kaynatılması, çamaşır kurutulması neticesinde olan ve hiçbir zaman ortadan kaybolmayan bir su buharı ve rutubet vardır. Bunun üzerine ek bir nem alerjik çocuğu daha da rahatsız eder. Havalandırmanın da çok iyi olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Eğer yaz aylarındaysa pencereler açılarak odalar havalandırılabilir, ancak polen zamanı hele rüzgârlı havalarda evin havalandırılması doğru değildir. Bu dönemlerde havalandırma cihazları kullanılabilir. Bu havalandırma cihazları pencerelerin açılamadığı dönemlerde yararlı olabilmekte ama alerji tedavisinde bu havalandırma cihazlarının filtre uygulamalarının bir yararı bulunmamaktadır. Özellikle tedavi maksatlı bu cihazların kullanılması önerilmemektedir.

Evin temizliği ve evin tozlardan arındırılması da özellikle ev tozu alerjisi olan çocuklar için oldukça önemlidir. Öncelikle tozu oluşturabilecek ve tutacak eşyalar kullanılmamalıdır. Özellikle toz tutacak eşyaların kapalı dolaplarda saklanması önemlidir. Kuş tüyü, yün içeren yastıkların, minderlerin odada bulundurulmaması ve odanın günde bir defa nemli bezle silinmesi haftada iki defa elektrik süpürgesi ile süpürülmesi uygun olacaktır. Evde temizlik yapıldığı zamanlarda özellikle elektrik süpürgesi ile temizlik yaparken ev tozu taneciklerinin süpürme esnasında ve 15 dakika sonrasında bile havada asılı kalabilecekleri bilindiğinden temizlik yapıldığı zamanlarda alerjik çocuğun bu ortamdan uzaklaştırılması özellikle tavsiye edilmektedir.

Bilimsel çalışmalar ev tozu alerjisi olan çocuklarda kullanılan yatak takımları ve tekstil ürünlerine de dikkat edilmesi gerektiğini göstermiştir. Yatak odasındaki herhangi bir eşyanın yıkanabilir veya silinebilir olması çok önemlidir. Tekstil malzemelerinin 65 derecede yıkanması uygundur.

Alerjik çocuğun mobilyalarını seçerken, çok oymalı mobilyaların, çok süslü fırfırlı ev tekstili ürünlerin seçilmemesi tavsiye edilir. Çok teferruatlı bu eşyalar toz toplayıcı özelliklerdedir. Açık kitap rafları tavsiye edilmez, kitap raflarının kapalı olması gereklidir. Bütün elbiselerin çekmecelerde ve dolaplarda saklanması ve kapılarının devamlı kapalı tutulması gerekir. Özellikle yatakların ve koltukların üzerine saçılmış olarak bulunmaması gerekir. Bunlar ev tozunu daha fazla toplayacaktır. Yünlü kıyafetlerin plastik fermuarlı torbalarda kaldırılmış olması tavsiye edilir. Güveler için kullanılan naftalinler ve böcekler için kullanılan spreyler alerjik çocuklar için uygun değildir.

Eşya alırken malzeme seçiminde ahşap, deri, vinlex veya plastik malzemeler tercih edilmelidir. Döşeme kumaşları toz tutmaları sebebiyle uygun değildir ve içinde toz biriktirir. Tekstil döşeme kumaşlarının üzerine yıkanabilir kılıflar yaptırmak daha uygun olacaktır.

Zemin malzemelerinde ahşap, karo veya lanolyn dediğimiz plastik yer döşeme malzemeleri kullanılabilir. Yerde halı-kilim gibi eşyaların olmaması temizlik için daha kolaydır. Yastıklar ve şilteler için alerjen geçirmeyen özel kılıflar vardır. Bu  ev tozundan koruması açısından yararları olduğu gösterilmiştir. Yatakların ve yastıklarında elektrik süpürgesiyle sık sık temizlenmesi uygundur. Pamuklu veya sentetik battaniyeler tercih edilmelidir üzeri tüylü pelüşlü malzemeler uygun değildir. Yatak örtülerinin çok sık yıkanması sağlanmalıdır. Pencerelerde yıkanabilir perdeler olmalıdır. Fırfırlı perdeler, süslü drapeler toz tuttuğu için uygun bulunmamaktadır. Perde kumaşı seçilirken pamuklu olanlar, stor kullanılacak ise fiberglas olan teferruatsız toz tutmayan ürünler tercih edilmelidir. Polen mevsimlerinde havalandırma için pencereleri kullanmak yerine havalandırma sisteminden yararlanmak daha uygundur. Yastıkların dacron veya sentetik yastıklar olması daha uygundur kuştüyü, lastik, plastik içeren yastıklar kullanılmamalıdır çünkü bu malzemeler nemi içerde tutar küf barındır aynı zamanda ev tozu denilen akar böceğinin üremesini arttırır.

Bebek odasında herhangi bir tahriş edici ve alerjenin bulunmayacağı bir ortam oluşturulmalıdır Tahta veya plastik bir sandalye bebek odası için uygundur. Kuştüyü malzeme yatak ve yastıklarda kullanılmamalıdır. Toz geçirmeyen kılıflar yatağın içinde kullanılması uygun olacaktır. Yumuşak tüylü oyuncaklar, odaya sokulmamalıdır. Bütün eşyalar kapalı dolaplarda tutulmalı bebeğe hediye gelen kitaplar süsler alerjen miktarını azaltmak için ortalıkta bırakılmamalıdır. Buhar ve nemlendirici cihazlar kullanılmamalıdır. Evde evcil hayvan bulunuyorsa bebek odasından uzak tutulmalıdır. Bebek yataklarının üzerinde dönen süslü ve ses çıkaran oyuncakların toz tutucu olmaları nedeniyle kullanılması önerilmez. Perdeler ve tül basit olmalı odanın havalandırılması iyi olmalıdır.