Anasayfa » ÖNE ÇIKANLAR » Alerjik Çocuğun Tatil Notları

Alerjik Çocuğun Tatil Notları

Tatile Çıkarken Alerjik Çocuğun Yanında Bulunması Gereken İlaçlar; Alerjik çocuğun seyahate çıkarken yanında olması gereken bazı ilaçlar vardır. Bunlar özellikle ani böcek sokmalarında veya alerjisi olan maddeyi bilmeden veya farkında olmadan tükettiği veya maruz kaldığı durumlarda reaksiyon oluşmasını takibinde vermek için antihistaminik dediğimiz alerji giderici ilaçlardır.

Eğer çocuğun çok şiddetli gıda alerjisi varsa ve ne zaman karşılaşacağı hiç bilinmeyen bir başka alerjisi varsa adrenalin veya epinefrin dediğimiz kişilerin kendilerinin de rahatlıkla kullanabileceği kalem şeklindeki iğnelerin taşınması,

Tatile çıkacak çocuklarda eğer solunum alerjileri varsa ilacı kesilmiş dahi olsa beklenmedik bir şekilde nefes darlığının çıkması ihtimali dikkate alınarak nefes açıcı ve kontrol edici nefes yolundan verilen ilaçlar, ayrıca tatil yerinde ateşinin çıkıp bir enfeksiyonun oluşması ihtimali dikkate alınarak da daha önce kullanmış olduğu bir antibiyotiğin yanında olmasında yarar vardır.

Alerjik çocuk ve havuz;

Yüzme havuzlarındaki klor alerjisi, eski yıllarda çok üstünde durulmuş ve aynı merkezden birçok çalışmanın arka arkaya yayınlanması ile tıp dünyasını ilgisini çekmiştir. Ancak daha sonraki yıllarda yapılan tekrar çalışmalar klorun tek başına solunum yolu alerjilerini arttırıcı etkisi olmadığını göstermektedir. Ancak havuzlarda kullanılan klorun cilde direkt temas etmesi durumunda kimyasal yanıklar ve tahriş edici dermatit meydana gelmesi, alerjisi olsun yada olmasın yüksek oranlarda klor kullanılan havuzlarda bireylerin yaşayabileceği sorunlardır. Cildi hassas olan bir kişinin klor ile temas etmesi kızarıklık, hassasiyet, kaşıntı ve bazen de kabuklanmalara yol açabilir. Bu nedenle havuzlarda normal klor oranlarının kullanıldığına yüksek oranda klor atılmadığına emin olmak gerekmektedir.

Alerjik çocuk ve SPA, Kaplıca, Buhar Odası

Rutubet ve buhar ile temas etmek çocuklarda solunum borularında refleks olarak kasılmaya ve daralmaya neden olur. Dolayısıyla bir buhar odasına girmek veya aynı şekilde bir kaplıcadaki sıcak havuzun etrafında bulunmak çocuklarda nefes borusunu sıkıştıran, tıkayan bir durum yaratabilir. Bu nedenle alerjik çocukların buharda çok uzun süreyle kalmamaları istenmektedir.

Alerjik çocuk ve yüzme

Yüzme sporu akciğer solunum testlerini olumlu etkilediği için engellenmemesi gerekmektedir. Aksine solunum alerjisi olan çocukta yüzme sporunu teşvik etmek gerekir. Yüzme için güneşin tam tepede olduğu saatler tercih edilmemelidir. Normal oranlarda klorlanmış havuzlarda bir sakıncası olmamaktadır. Ancak havuzların temizliği, bakımı, kullanılan klorun doğru oranlarda olması önemlidir.