Anasayfa » ÖNE ÇIKANLAR » Alerjik Astımlı Çocuğun Beslenmesi

Alerjik Astımlı Çocuğun Beslenmesi

Nelere Dikkat Edilmeli? Alerjik astımı olan çocukların uyku düzeni, ev içinde yaşama koşulları ve beslenmesi tedavisi kadar önemlidir. Alerjik astımlı çocukta beslenme listesi ana gıda guruplarını; et, süt, yumurta ve peynir, tahıl, sebze ve meyveleri içermelidir. Bazı çocukların yiyeceklerde seçici davranmaları, özellikle sebze ve meyveleri daha az tüketmeleri ya da tamamen reddetmeleri gözlenmektedir.

Vitaminler, mineraller ve özellikle kırmızı ve sarı renkli sebze ve meyvelerin içinde bulunan flavonoidler alerjik iltihabı baskılayıcı özellik taşıdıkları için “alerjik astımı” olan çocuklarda mutlaka tüketilmelidir.

Meyve ve sebzeleri yemekte zorluk çıkaran çocuklarda;

•        Sevmediği sebze ve meyvelerin suyunu sıkarken arasına sevdiği meyveleri karıştırarak güzel bir içecek meydana getirmek mümkün olabilir.

•        Salataların içine sebze ve meyveler rendelenebilir

•        Alerjik astımlı çocuk eğer sandviç seviyorsa kepek ekmeği ile yapılmış sandviçin içine peynir yanı sıra rendelenmiş sebzeler ya da salata yaprakları eklenerek bu sebzelerden de vitamin alması sağlanabilir.

Alerjik çocuklarda dikkat edilmesi gereken yiyecekler;

*Alerjik çocuklara özellikle bal ve polen içeren karışımlar yüklenmemelidir. Çocukların bir kısmında bu maddelere karşı alerji görülebilmektedir.

*Halk arasında sıkça söylenen bazı tarifler alerjik astımı olan çocuklarda tam ters etki yaratabileceği için hekime danışmadan kullanılmamalıdır.

*Alerjisi olan hiçbir çocuğa raf ömrü uzun gıdalar verilmemelidir. Raf ömrü uzun gıdaların içerisinde gıdanın saklanmasını sağlayacak mikrop öldürücüler ve koruyucular bulunmaktadır ki bunların bir kısmı alerjiyi tetikleyici unsurlardır.