Anasayfa » KİRAZ BAHÇESİ » Soğuk Algınlığı ve Gripten Nasıl Korunalım?

Soğuk Algınlığı ve Gripten Nasıl Korunalım?

Havalar serinler ve soğuk algınlığı kendini gösterirken, soğuk algınlığı ve grip farklı hastalıklar mı, önleme ve tedavide ne yapmalıyız, çocuklarımızı nasıl korumalıyız soruları herkesi düşündürmeye başladı.

Soğuk algınlığı nasıl olur?

Soğuk algınlığı 200 farklı virüsün neden olduğu bir üst solunum yolu hastalığıdır. Soğuk algınlıklarının %40’ında etken virüs “Rinovirüs” dur. Koronavirüs hastalığın %20’sinden, “RSV” ve parainfluenza virüs ise %10’undan sorumludur. Rinovirüs ve RSV,  alerjisi ve solunum yolu aşırı duyarlılığı olan çocuklarda nefes darlığı nöbetini tetikleyebilir.

Soğuk algınlığı nasıl bulaşır?

Virüs hasta bir kişiden bulaşır. Yakında bulunan bir hastanın öksürmesi, hapşırması ile mikrop sağlıklı kişinin solunum yollarına girebilir. Ayrıca hastanın virüs bulaştırdığı kapı kulpu, masa, çatal-kaşık, bilgisayar yüzeyi gibi cisimlere dokunmak da bulaşmayı sağlar. Bu tip virüs vücuda ilk kez giriyorsa boğaz ve burun iltihaplanmaya başlar. Yorgunluk, stres, burun ve boğaz alerjileri hastalığı kolaylaştırıcı etkenlerdir.

Soğuk algınlığı belirtileri nelerdir?

Boğazda kaşıntı ve yanma, hapşırma, burun tıkanıklığı, göz sulanması, geniz akıntısı soğuk algınlığı belirtileridir. Kas ağrısı ve yüksek ateş soğuk algınlığında görülmeyip, daha çok grip belirtisidir.

Soğuk algınlığı genellikle 7-10 gün içinde geçer. Uzun sürdüğü takdirde doktora başvurmak gerekir. Virüs enfeksiyonu komplikasyonu olarak akciğer, sinüs ve kulağın bakteri enfeksiyonları görülebilir.

Soğuk algınlığı hangi mevsimde olur?

Çocuklarda bağışıklık sistemi erişkinler kadar gelişmemiştir. Kreşlerde ve anaokullarında bir arada olmaları nedeniyle yılda 5-7 defa soğuk algınlığı geçirebilirler. Soğuk algınlığı genellikle ağustos ayının son haftasından başlayıp nisan ayına kadar olan dönemde görülür. Okulların açık olduğu aylarda, iç ortamda yakın temas bulaşıcılığı kolaylaştırır. Virüsler soğuk havada dayanabilirler. Ayrıca soğuk burun dokusunda mikroba karşı bağışıklığı düşürmektedir.

Soğuk algınlığı ile gribin farkı nedir?

İki hastalık da virüsler ile oluşur ve belirtileri benzerdir. Ancak grip daha ağır bulgular yaratır. Soğuk algınlığında burun akıntısı, boğaz yanması hafif ateş varken, gripte titreyerek çıkan yüksek ateş, kas ve eklem ağrıları, aşırı yorgunluk belirtileri de olmaktadır.

Soğuk algınlığı hafif belirtileri olan, çabuk geçen bir hastalıktır. 200 den fazla virüs ile oluşabildiği için bu hafif hastalığa karşı aşı hazırlanması mümkün değildir. Grip virüsleri ağır hastalık tablosuna yol açtıkları ve salgın yapacak virüsü öngörmek mümkün olduğundan aşısı yapılmaktadır.

Soğuk algınlığı ile üst solunum yolu alerjilerinde belirtiler benzer olabilir. Bulgular iki haftadan fazla devam ediyorsa alerji olasılığı da düşünülebilir ama ağrı ve ateş eşlik ediyorsa alerji olası değildir. Ancak bazı alerjik kişiler virüs aldıklarında akciğerlerinde hastalık tetiklenebilir ve virüsten kurtulma süreleri uzayabilir.

Soğuk algınlığı tedavisi nedir?

En iyi tedavi bol su içmektir. Çay, kahve, kolalı içeceklerden kaçınılmalıdır. İştah olduğunda çorba, et suyu verilebilir. Tavuk suyu çorbası rahatlatıcıdır.

Soğuk algınlığı olan erişkinlerin aspirin alma alışkanlığı çocuklarda zararlı olabilir. Aspirin çocuklarda Reye sendromu denilen beyin ödemi ve karaciğer yetmezliği ile hayatı tehdit eden bir tablo yaratabilir. Virüs hastalığı olan çocuklara aspirin verilmemelidir.

Serum fizyolojik (tuzlu su) ile burun bol bol temizlenebilir.  Damar büzücü burun damlaları bir kaç günden fazla kullanılmamalıdır. Öksürük şurupları soğuk algınlığında etkin değildir. Dört yaşından küçük çocuklara soğuk algınlığı için satılan ilaçlar kullanılmamalıdır.

Bağışıklığı arttırdığı iddia edilen ilaçlar konusunda çelişkili raporlar vardır. Çinko içeren burun spreylerinin soğuk algınlığında çok etkili olmadığı bulunmuştur. Omega-3 içeren balıklar, yoğurt, A ve C vitamininden zengin koyu yeşil sebzeler bağışıklık sistemi için yararlıdır.

Soğuk algınlığının ilk bir kaç günü bulaşıcılık devam eder. Bu sürede hastalığı çabuk atlatmak ve başkalarıyla temas edip enfeksiyonu yaymamak için istirahat doğru olur.

Antibiyotik kullanılmalı mı?

Soğuk algınlığında antibiyotik yararlı değildir. Antibiyotik bakteri türü mikropları öldürür, soğuk algınlığı ise virüslerle oluşur. Ancak soğuk algınlığı komplikasyonu olarak sinüs ve kulağın bakteriyel enfeksiyonları gelişmişse hekim tarafından reçete edilecektir.

Soğuk algınlığından nasıl korunmalı?

Soğuk algınlığı kapmamak için elleri sık yıkamak gerekir. Mendil yerine eline hapşıran bir kişi elindeki mikropları kolaylıkla saçabilir. Hapşırırken buruna mendil tutulmalıdır. Ortak paylaşılan eşyaların yüzeyine dokunduktan sonra sık el yıkamak yararlıdır, mikroplar eşya yüzeylerinde saatlerce kalabilmektedir.

Çocuklar nefes yolundan daha konsantre virüs tanecikleri çıkarabilirler, çok hareketli ve birbirlerine çok yakın olduklarından ve ellerini sık yıkamadıklarından daha sık hastalanırlar. Okula giden çocuklara sık el yıkamanın önemi, hastalık belirtileri olan kişiden uzak durulması iyice anlatılmalıdır.