Anasayfa » ÇOCUK GÖĞÜS HASTALIKLARI » Öksürük nedir? Neden olur?

Öksürük solunum sisteminin ani, ve çoğu zaman tekrarlayan koruyucu refleksidir. Öksürük, soluk borularına yerleşen salgıları, yabancı maddeleri, tozları, mikropları temizler. Basınçla solunum yollarını temizle hareketi için ilk önce derin bir nefes alınır, ana nefes borusu ağzı kapanarak göğüs kafesindeki basınç arttırılır ve boğaz girişi aniden açılarak hava ve soluk borusunda biriken istenmeyen tanecik ve salgılar dışarı atılır.

İçindekiler;

 • Çocuklarda Öksürük Neden Olur?
 • Öksürük Çeşitleri
 • Kuru Öksürük
 • Balgamlı Öksürük
 • Alerjik Öksürük
 • Öksürük Nasıl Geçer, Öksürüğe Ne İyi Gelir?
 • Öksürüğe iyi gelen bitkisel tedavi var mıdır?

 

Çocuklarda Öksürük Neden Olur?

Öksürük çocukta da erişkinde solunum sistemini temizleyen normal bir reflekstir. Öksürük çok sık ve inatçı olursa bir hastalık belirtisi olabilir. Soğuk algınlığı, grip, larenjit, zatürre, bronşit gibi enfeksiyonların belirtisi olabileceği gibi başka solunum hastalıklarını da işaret edebilir. Uzun süren öksürük geniz arkası akıntısı, reflü, astım, tütün dumanına maruz kalmak nedeniyle olabilir.

Gece kesilen ama gündüz patlar tarzda gürültülü öksürük ses tiki olabilir.

Öksürük Çeşitleri

Öksürük ıslak veya kuru nitelikte olabilir. Islak öksürükte solunum sisteminde balgam vardır ve ayırıcı tanıda balgam yapan nedenler gözden geçirilir. Kuru öksürükte daha çok mide asidinin nefes yoluna kaçması (reflü) veya alerji nedeniyle olabilir. Öksürüğün yemek saati ile, mevsimle ilişkisi, gündüz- gece farkı teşhis koymak için önemli ip uçlarıdır.

Kuru Öksürük

Çok küçük bebeklerde öksürük solunum sisteminin doğumsal yapısal bozukluklarına bağlı olabilir. Bebeklerde kuru öksürük eğer uzun sürmüş ve sık tekrar ediyorsa,

 • bronşiolit,
 • krup, alerji,
 • boğmaca,
 • kistik fibrozis akla gelebilir.

Bu hastalıkların hepsinde ayırıcı tanıya yardım eden, öksürüğe eşlik eden bir bulgu daha vardır. Bronşiolit olan çocukta öksürüğe enfeksiyon belirtileri ve nefes verirken olan ince bir hışırtı eşlik eder. Alerjik öksürük, ailede aynı hastalığı taşıyan bireylerin, egzama, besin alerjisinin varlığı ile düşünülebilir. Enfeksiyon belirtileri ile kan tablosundan değişiklik ve öksürüğün boğulur gibi olması boğmaca şüphesini yaratır. Beslenmesi iyi olmasına rağmen gelişemeyen, ailede bebek ölümleri öyküsü bulunan ve sık solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocukta kistik fibrozis hastalığı araştırılmalıdır.

Balgamlı Öksürük

Çocuklarda balgam normal değildir.

Solunum sisteminin mikrop ve tozlardan korunması için salgılanan ve soluk borularının yüzeyini kaplayan, mukus sıvısının miktarı azdır. Balgam, çok miktarda ve şeffaf solunum salgısından farklı renkte olur. Beyaz renkli ve köpüklü çoğu zaman öksürerek ve kusarak çıkarılan balgam alerjik solunum yolu hastalıklarında görülür. Sarı-yeşil renkli balgam enfeksiyon belirtisidir. Bronşit, bronşiektazi ve kistik fibrozis gibi hastalıklarda izlenir.

Alerjik Öksürük

Çocuklarda kuru, kesik-kesik, geceleri artan, üç haftadan fazla süren öksürük alerji belirtisi olabilir. Ailede astım, saman nezlesi, egzama gibi alerjik hastalık öyküsü olması, öksüren çocukta geçmişte veya halen egzama, besin alerjisi olması tanıyı destekler.

Öksürük Nasıl Geçer, Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük şurubu vermek sakıncalıdır. Bu tip şurupların bazıları öksürüğü baskılayarak teşhisi geciktirir, bazıları da balgamı söktürmek suretiyle öksürüğü arttırır. Öksürük şurupları tedavi etmez bulguları geçiştirir.

Öksürüğü tek bir hastalık yapmadığı için tedavisi de tek değildir. Öksürüğü yapan hastalık teşhis edildikten sonra hastalığın tedavi edilmesi öksürüğü geçirir.

Öksürüğe iyi gelen bitkisel tedavi var mıdır?

Öksürüğü durdurmak için bitkisel tedavi vermek doğru değildir. Neden saptanıp hastalığın tedavisinin yapılması en doğrusudur. Eğer geçirilmiş bir enfeksiyondan sonra kalmış bir hassasiyet nedeniyle öksürük oluyorsa ılık bitki çayları tahrişi azaltabilir.

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çocuklarda öksürüğe neden olan hastalığın saptanması ve tedavi edilmesi belirtilerin kaybolmasına neden olur. Neden aramadan öksürüğü susturmak için şuruplar kullanılması hastalığın müzminleşmesi ve derinleşmesine neden olur.