Anasayfa » ÇOCUK GÖĞÜS HASTALIKLARI » Çocuklarda Gece Kuru Öksürük Nedenleri

Çocuklarda ve bebeklerde gece öksürüğünün sıklığı,  tonu tanı koymaya yardımcı olur. Bazı hastalıklarda öksürük gece artarken, bazı hastalıklarda gündüz olan öksürük gece kesilir. Gündüz çok gürültülü olan öksürük gece uykuda tamamen kesiliyorsa çocukta organik bir hastalıktan çok psikojenik öksürük veya vokal tik akla gelir.

Köpek öksürüğü

Uykuya yatan bir çocuk gece aniden boğulur gibi seslerle uyanır ve havlamaya benzeyen bir sesle öksürürse “krup” olma olasılığı yüksektir.

Krup ses telleri ve gırtlağın iltihaplanması ile olur. Altı ay ile üç yaş arasındaki çocuklarda görülen viral bir hastalıktır. En sık ekim ile mart ayları arasında olur.

Çocuk nefes alırken şişmiş nefes borusundan hava kolay geçemez ve düdük gibi  bir ses çıkarır. Bazı çocuklar her üst solunum yolu enfeksiyonu sırasında krup olabilirler. Sık krup olan çocukta, doğuştan nefes darlığı veya alerjinin varlığı araştırılmalıdır.

Çocuklarda Gece Balgamlı öksürük

Çocuğun burnu tıkanık, gözleri sulanıyor, boğazı ağrıyor, iştahsız ve öksürüğü ıslak balgamlı ise  soğuk algınlığı olabilir.  Bu tip üst solunum yolu enfeksiyonu virüs ile olduğundan antibiyotik yararlı olmaz. Ancak bir hafta sonra çocuğun burnundan yeşil akıntı geliyorsa bakteriyel enfeksiyon başlamış olabilir. Bu tip balgamlı öksürük daha önce sağlıklı olan bir çocukta ani olan bir enfeksiyon ile görülür ve çoğunlukla bir haftada kaybolur.

Yıllardır olan balgamlı öksürük varsa ve çocuk bol miktarda balgam çıkarıyorsa bu durumda nefes borularının genişlemesi anlamına gelen “bronşiektazi” araştırılmalıdır. Kronik balgamlı öksürük , parmaklarda çomaklaşma ve göğüs kafesinde şekil bozukluğu varsa bronşiektaziye neden olan doğuştan hastalıklar gözden geçirilmelidir.

Çocuklarda Gece Kuru öksürük

Eğer kış aylarında çocuğunuz  gecelerce kuru kuru öksürüyor sonra düzeliyormuş gibi bir kaç gün geçirdikten sonra tekrar öksürmeye başlıyorsa astım akla gelmelidir. Bu çocuklar koştuklarında, güldüklerine, ağladıklarında öksürmeye başlarlar. Bazı çocuklarda ve bebeklerde göğüste hırıltı da olabileceği gibi, astımın tek bulgusu gece kuru öksürük nöbeti olabilir.

Astım nefes borularında mikrobik olmayan iltihabın bulunduğu kalıtsal bir hastalıktır. Nefes borularındaki alerjik iltihap, aşırı balgam yapımına, nefes borularının kasılmasına ve şişmesine neden olur.

Çocuklarda Gece Islıklı öksürük

Bebeklerde hafif bir nezle arkasından ani başlayan ıslık sesli öksürük, zorlu ,sık nefes alma ve huzursuzluk varsa bronşiolit düşünülmelidir. Bronşiol akciğer içindeki en küçük nefes borularına verilen isimdir. Bronşiolit solunum borularının en ince uç noktalarının iltihaplanmasıdır. Çoğu zaman etkeni virüstür.