Anasayfa » ÇOCUK GÖĞÜS HASTALIKLARI » Bebeklerde Öksürük ve Balgam

Bebeklerde Öksürük

Öksürük normal bir reflekstir. Solunum sistemine giren toz ve benzeri yabancı tanecikleri dışarı atmak için gereklidir. “Öksürüğün yüksek tonda ve tekrarlayıcı olması vücudun bir imdat sinyalidir.”

Öksürüğe neden olan hastalık bulunmalı ve tedavi edilmelidir. Öksürük şurupları öksürüğü tedavi etmez bu nedenle kullanılmamalıdır. Öksürük kesici şuruplar altta yatan hastalığı maskelerken, balgam söktürücü ilaçlar ise öksürüğü arttırır. Nasıl ateş tedavisi yapmak ateşe neden olan hastalığı ortadan kaldırmazsa öksürük için de aynı durum söz konusudur.

Bebeklerde Balgam

Balgam normal solunum yolu salgılarının çok yapışkan ve bol miktarda olanıdır ve normal değildir. Solunum yollarına giren mikrop ve tozları dışarı atamak üzere yapılan mukus salgısı normaldir ve asla öksürükle çıkacak, kusarak atılacak miktarlarda oluşmaz.

“Balgam her zaman bir hastalık belirtisidir.”

Koyu sarı, yeşil veya kahverengi olması iltihap varlığını gösterir. Bebekler balgam çıkaramadıkları için genellikle akciğerde biriken balgamı kusarak çıkarırlar. Beyaz, sakız kıvamında, yapışkan, köpüklü balgam alerjik solunum hastalıklarında görülür.

Gece Öksürüğü

Bebekler neden öksürür

Balgam