Anasayfa » BRONŞİT » Krup

Krup Nedir?

Krup ana nefes borusunun girişinin şişmesi neticesinde oluşan öksürük ve nefes darlığıdır. Bu şişliği çeşitli nedenler geliştirebilir. En bilinen neden enfeksiyonlardır viral veya bakteriyel enfeksiyonlar nefes borusunda şişlik gerçekleştirebilir. “Krup” Epiglottis dediğimiz nefes borusunun üstünde ses tellerinin üst kısmında bir ayakkabı çekeceği gibi duran nefes borusuna yemeklerin kaçmasını engelleyen yapının aniden şişmesi şeklinde gözlemlenen genellikle bakteriyel olan bir enfeksiyondur.

Mikrobik enfeksiyonlar dışında ani alerjik reaksiyonlarda aynı belirtileri ortaya çıkarabilir. Hem ses tellerinin üzerinde hem nefes borusu ana girişinde hemde epiglottis dediğimiz nefes borusunun üstünü koruyan yapıda şişlikler oluşturabilir. Bu reaksiyona anjio nörotik ödem ismini vermekteyiz.

Anafilaksilerde yani çok şiddetli ani alerjik reaksiyonlarda da aynı belirtiler ortaya çıkabilir. İster enfeksiyon olsun ister alerjiye bağlı bir nedenle ortaya çıksın bu şişliğin oluşması havlayıcı tarzda metalik sesli bir öksürüğe neden olur. Onun dışında nefes alırken havayı içine çekerken nefes zorluğu meydana getirir ve bir ötme sesi veya havlar tarzda öksürük meydana gelir. Tıp dilinde stridor denilen havayı alırken nefes zorluğu genellikle krup durumunda karşımıza çıkar. Eğer krup ciddi ağır nefes darlığına yol açmıyorsa evde tedavi edilebilir. Genellikle bir virüs enfeksiyonu neticesinde oluyorsa bu çocuklarda öksürük ve ağlamakla artan nefes darlığı ortaya çıkabilir. Solunum uğultulu hırıltılı ve zorlu hale gelebilir. Genellikle 3 yaşından küçük çocuklarda gördüğümüz bir belirtidir. Gece uyku sırasında solunum zorluğu artabilir. Genellikle belirtiler 3 ila 5 gün devam eder Kruplu çocuklar hafif dahi geçiriyor olsalar bir hekim tarafından görülmeli evde veya hastanede izlenilmesine karar verilmelidir. Çünkü artan krup belirtileri nefes almayı tamamen güçleştirip hayatı tehdit eden boyuta hızlıca dönebilir. Özellikle epiglottis dediğimiz nefes borusunun üzerini koruyan yassı yapının ani şişmesi hava yolunu tamamen tıkayıp hayatı tehdit eder hale gelebilir. Bu durumda trakeostomi dediğimiz nefes borusunu dışarıdan delerek havalandırma işleminin yapılması gerekebilir. Çoğu krup larenjit şeklinde bir viral enfeksiyonla hafif şekilde seyreder epiglotitis dediğimiz enfeksiyonun ortaya çıkma ihtimali son derece düşüktür. Ayrıca anjio nörotik ödem veya anafilaksi dışında hafif alerjisi olan bireylerde de tekrarlayan mikrobik olmayan larenjit ataklarının görüldüğü bilinmektedir. Astım tanısı almış çocukların geçmiş öykülerinde yılda 3-4 larenjit geçirdiği, krup belirtilerinin olduğu genellikle öğrenilebilir. Tıkanıklığı olan çocukların hastane tedavisinde ödem giderici solunum yollarındaki ödemleri çözücü çeşitli kortizon ilaçları ve oksijen tedavisi kullanılabilir. Eğer bakteriyel enfeksiyon ise antibiyotik ilave edilebilir. Mikrobun cinsini ayırt etmek için hem kan testleri hem de solunum yollarından çeşitli kültürler alınabilir. Hava yollarının tıkanıklık derecesini anlamak içinde boğazı yan taraftan gösteren röntgen filmleri çekilebilir. Hafif rahatsızlığı olan çocuklarda ki tedavi ise evde rahatlatıcı bol sıvı içeren tedaviler şeklinde olacaktır. Enfeksiyonun eşlik ettiği durumlarda ateş düşürücü tedaviler uygulanması gerekebilir.

Krup hastalığı belirtileri olan bir çocuk gördüğünüz zaman ilk etapta enfeksiyon düşünülmeli ancak alerjik bir zemini olup olmadığı sorgulanmalı daha sonrada yabancı bir cisim yutup yutmadığı da öğrenilmelidir. Büyük yabancı cisimler nefes borusunun nefes tellerinin üst kısmında kalacağı için aynı krup belirtileri ortaya çıkarabilirler ve o bölgedeki yabancı cisimler alt nefes borularına düşmüş yabancı cisimlerden tıkayıcılık açısından daha tehlikelidir ve hayatı tehdit edebilir. Krup belirtileri gösteren çocukların yabancı cisim yutup yutmadığı araştırılmalıdır.