Anasayfa » BRONŞİT » Çocuklarda ve Bebeklerde Alerjik Bronşit

Çocuklarda ve Bebeklerde Alerjik Bronşit

 

Çocuklarda alerjik bronşit “Reaktif Havayolu Hastalığı” nefes borularının aşırı duyarlı olması ile alerjinin bir arada olması halinde verilen isimdir. Tıbbi karşılığı ise aşırı duyarlı soluk borusu hastalığı veya reaktif havayolu hastalığıdır.

  • Alerjik Bronşit Belirtileri Nelerdir?
  • Alerjik Bronşit Nedenleri Nelerdir?
  • Çocuklarda ve Bebeklerde Alerjik Bronşit Tedavisi

 

Reaktif havayolu hastalığında nefes boruları normal insanlardan daha fazla tepki göstermeye kurgulanmıştır. Nefes borularına temas eden en ufak bir tanecik, hava kirliliği, sigara dumanı, sıcak ve soğuk hava değişikliği, nefes borusunun aniden kasılmasına, aşırı balgam üretimine ve dokunun şişmesine neden olur.

Bu kişiler kimyasal ve fiziksel etkilere karşı aşırı tepki gösterirken eğer alerjileri de varsa alerjisi olduğu maddenin teması ile de aynı belirtileri gösterebilirler. Alerjik olan reaktif havayolu hastalığı tabirinin halk arasındaki kısaltılmış şekli alerjik bronşit olarak kullanılmaktadır.

Alerjik Bronşit Belirtileri Nelerdir?

“Alerjik bronşit” herhangi bir uyarı ile tetiklenir. Gülme, ağlama, egzersiz, havada ani sıcak-soğuk değişimleri, sis, hava kirliliği, sigara dumanı, gibi tetikleyiciler ile birlikte alerjik bronşit belirtileri ortaya çıkar.

  • •        Kriz şeklinde öksürük
  • •        Gece sabaha karşı başlayan öksürük
  • •        Göğüsten hırıltılı seslerin gelmesi
  • •        Nefes almada güçlük

alerjik bronşitin başlıca belirtileri arasında yer alır.

Belirtiler tek başına olabileceği gibi hepsi bir arada de görülebilmektedir. Enfeksiyon olmadığı halde kuru öksürük nöbetleri geçiren bir çocukta alerjik bronşit akla gelmelidir.

Alerjik Bronşit Nedenleri Nelerdir?

Alerjik bronşit sebepleri arasında en başta kalıtım altyapısı vardır. Ailede bu hastalığın genleri var ise bunun üzerine binen çevresel etkiler hastalığı açığa çıkarır. Dolayısıyla tek başına gen değil gen ve çevrenin ortak etkileşimi sonucunda hastalık ortaya çıkar.

Normal bireylerde öksürük meydana getirmeyecek ufak iklim ve sıcaklık değişiklikleri ve yer değişiklikleri bu tip bireylerde bir tehdit olarak algılanarak aşırı bir tepki ortaya çıkabilir.

Çocuklarda ve Bebeklerde Alerjik Bronşit Tedavisi

Alerjik bronşit tedavisinde nefes borusu aşırı duyarlılığını baskı altına alacak çeşitli nefes yolundan alınan iltihap önleyici ilaçlar verilmektedir. Ayrıca alerjik uyaran tespit edilmiş ise o uyarandan uzaklaştırmak en doğrusudur.

Bebeklerde de alerjik bronşit belirtileri çok erken yaşlarda başlayabilir. Çocuklardaki alerjik bronşit belirtilerinden farklı değildir ve tedavisi de aynı şekilde yapılmalıdır.

Alerjik bronşit tedavisinde bitkisel tedavi tıbbi uzmanlar tarafından öngörülmemektir!

Bebeklerde nezle veya soğuk algınlığı olduğuna emin olundu ise çeşitli bitkisel ılık çayların kullanılması yararlı olabilecekken, bebeklerde alerjik bronşit tedavisinde aynı uygulamalar yapılmamaktadır.

Alerjik bronşit belirtileri gösteren bebeklerin ve çocukların mutlaka alerjik bronşit konusunda uzman olan bir doktora başvurması gerekmektedir. Alerjik bronşit yani reaktif havayolu hastalığına; çocuk solunum yollarında uzmanlaşmış hekimler veya alerji uzmanları bakmaktadır. Çocuk göğüs hastalıkları nefes borusu aşırı duyarlılığını takip edip solunum testleri ile aşırı duyarlılığın takibini yapabilen uzmanlardır.