Anasayfa » BRONŞİT » Çocuklarda Bronşit Bulaşıcı Mıdır?

Çocuklarda Bronşit Bulaşıcı Mıdır?

Bronşit Bulaşıcı mıdır?

Bronşit akciğer içine hava taşıyan soluk borucuklarının iltihaplanmasıdır. Bu iltihap mikrobik bir enfeksiyon veya alerji nedeniyle olabilir. Eğer etken bir mikrop ise bronşit bulaşıcı olabilir. Bronşit alerjik kökenli ise bulaşıcı değildir. Ailenin farklı bireylerinde alerjik bronşitin görünmesi bulaşıcılıktan değil hastalığın kalıtsal olmasından ileri gelir. Alerji genlerle bir nesilden diğerine aktarılır. Alerji anne ve babada olmasa da bir kaç nesil ötesinden taşınabilir.

Çocuklarda bronşit belirtileri nelerdir?

Bronşit sırasında hava yollarının üzerini döşeyen hücre tabakasında iltihap oluşur. Bu iltihap sırasında dokular şişer , salgılar artar. Alerjik bronşit için de bu durum söz konusudur. Doku şişliği, soluk borusu kaslarının kasılması yanı sıra yapışık salgılar ile soluk borularından hava geçmesi zorlaşır. Bu nedenle bronşiti olan çocuklarda öksürük, hırıltılı solunum, balgam kusma ve nefes darlığı olabilir. Bu belirtiler nezle ve gripte olmaz. Her nezle olduğunda göğsünde hırıltı ve öksürük olan çocuklarda mutlaka alerjinin araştırılması gerekir.

Çocuklarda bronşite ne iyi gelir? Bronşit nasıl geçer?

Bronşitin tedavisi hastalığı oluşturan etkene göre değişir. Mikrobik bronşitde bakteri etkense antibiyotik verilir. Alerjik bronşitte antibiyotik kullanılmaz etkili değildir. Alerjiyi nefes yolunda kontrol altında tutan ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar nefes yoluna çekilebilen sıvı buharı, sprey veya toz halinde olabilir. Genlerin nefes borusuna etkilemesi ile ortaya çıkan bu hastalık sürekli olarak kontrol edici kullanılması ile kaybolabilir. Sadece belirti görüldüğünde aralıklı yapılan tedavi hastalığı tam olarak silmemekte geçici iyilik sağlamaktadır.

Çocuklarda bronşit bitkisel tedavi

İçinde flavonoid bulunan sarı-turuncu-kırmızı sebze ve meyveler alerjik iltihabı baskılayıcıdır. Bunun dışında özel bitki tarifleri ile hazırlanan ilaçlar alerjide yararlı değildir, aksine tetikleyici olabilir.

Bronşiti olanların çok bol su içmesi balgamın boşalması için en iyi yöntemdir. Bunun dışında öksürük şurubu veya evde hazırlanmış söktürücü tarifler sakıncalı olabilir. Ayrıca bu çocuklar raf ömrü uzun içinde katkı maddesi bulunan yiyecekler tüketmemelidirler.