Anasayfa » BRONŞİT » Bronşit Tedavisi

Bronşit Tedavisi

Bronşit tedavisinin amacı şikayetleri rahatlatmak ve nefes almayı kolaylaştırmaktır. Özellikle akut bronşit kendi kendine evde dahi tedavi edilebilir. Bunun için daha fazla dinlenmek, ağrı kesici almak, çok bol sıvı tüketmek ve nemli hava solumak yararlı olabilir. En iyi balgam sökücü aşırı sıvı alınmasıdır. Hastanın bu tür rahatsızlıklarda; özellikle antibiyotik verilemeyeceği zamanlarda bol sıvı alması iyi bir tedavi yöntemidir. Antibiyotikler viral enfeksiyonlarda genelde işe yaramaz ama bazen bakteriyel enfeksiyonlarında bu hastalığa yol açtığını düşünen hekim antibiyotik reçete edebilir.

Özellikle sigara içicisi olan veya sigara dumanına maruz kalmakta olan, akciğerinde başka kronik rahatsızlıkları olan kişilerde antibiyotik ikinci bir enfeksiyon riskini azaltacaktır.

Öksürük şurupları

Öksürüğün baskılanmaması daha iyidir çünkü balgamın dışarı atılması birinci tercih sebebidir. Eğer akciğerde bir tahriş edici var ise öksürük bu tahriş ediciyi nefes borularından dışarıya çıkarmaya yarayacaktır. Eğer öksürük uykusuzluğa neden olacak kadar şiddetliyse, öksürük durdurucu ilaç o zaman tercih edilebilir.

İnhaler

Eğer hastada astım veya Kronik Obstriktif Akciğer Hastalığı (KOAH) varsa doktor çeşitli, nefes yolundan alınabilen ve inhaler olarak tabir ettiğimiz, iltihabi reaksiyonu durduracak ve akciğeri, nefes borularını açacak ilaçlar yazabilir.

Akciğer Rehabilitasyonu

Kronik bronşiti olanlar akciğer rehabilitasyonundan yararlanabilirler. Bir nefes egzersiz programı olabilir ve solunum terapistleri tarafından başlatılabilir. Daha iyi nasıl nefes alınabileceği bu terapistler tarafından öğretilebilir.

Tedavide altta yatan sebep yani tekrarlayan bronşite neden olan hastalığın tanınması çok önemlidir. Bronşitte mikrobik enfeksiyonu meydana getiren, nefes borusunun aşırı duyarlılığı ve alerji olabileceği gibi hastanın astım bulguları da bu enfeksiyonu tetikliyor olabilir.

Özellikle çocuklarda “sık bronşit geçiriyor” dendiği zaman bunun altında bir alerjinin veya nefes borusu hassasiyetinin olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır.

Bunun için alerji testleri ve solunum fonksiyon testleri (SFT) yapılması uygun olacaktır. Eğer doğuştan itibaren bronşit geçiren ve özellikle de iltihabi balgamı olan bir çocuk ile karşı karşıya isek burada Primer Silier Diskinezi düşünülebilir. Nefes borusundaki hücrelerin tozları dışarıya atmak için kullandığı küçük tüycüklerin çalışmadığı durumu gösteren bir rahatsızlıktır. Bazı immün yetmezlikler yani doğuştan bağışıklık sisteminin eksiklikleri tekrarlayıcı bronşite neden olabilir. Özet olarak çocuk erken yaşlarda çok sık bronşit geçiriyor ise mutlaka alerjisinin olup olmadığı, bunun bir astım eylemi gösterip göstermediği, bağışıklık sisteminin iyi çalışıp çalışmadığı, doğuştan gelen solunum sistemi ne ait bozuklukların olup olmadığının ayırıcı tanısı yapılmalıdır.

Erişkinlerde ise özellikle tekrarlayan bronşiti, pönomonisi, zatürreesi olan kişilerde zatürree aşısı önleyici olarak kullanılabilir. Yine çocuklarda da eğer altta yatan bronşite neden olan başka bir rahatsızlık tespit edilmiş ise, normal her çocuğa uygulanan zatürree aşısı yapılmamışsa zatürree aşısının yapılması özellikle tavsiye edilecektir. Yine bu bireylerde bronşit gripler nedeniyle ağırlaşabilecek bir tablo olduğu için mevsimsel grip aşısı bronşitte unutulmaması gereken bir başka husustur.