Anasayfa » ASTIM » Astımda Hastalık Kontrolü

Astımda Hastalık Kontrolü

Astımlı çocuğun belirtilerinin kontrol altında tutulması ve hastalığın baskılanmasının sağlanması tamamen düzelmesi için çok önemlidir. Hastalığın tam kontrolde olup olmadığını anlamak için, “Astım kontrolü testi” denilen ve çocuğun muayenesi sırasında sorulacak bir soru listesi  vardır.

Bu sorular şu şekildedir:

  • -Sık olarak nefes açıcı ilaç kullanmak zorunda kalıyor mu?

  • -Geçirdiği enfeksiyonlar göğsüne iniyor mu?

  • -Öksürük var mı?

  • -Gece uykusu kalitesiz mi?

  • -Spor yapabiliyor mu?

Astım tedavisi gören çocukta, belirtiler efor ile ortaya çıkıyor ve spor yapamıyorsa, koştuğu zaman hırıltı veya öksürük varsa, gece uykuları öksürük veya hırıltı ile bölünüyorsa, enfeksiyon ve gripler göğsüne iniyorsa değerlendirmeye alınmalı ve tedavi programının yeterliliği tekrar gözden geçirilmelidir.

Astım belirtileri tedavi ile kontrol altına alındığı süre içerisinde hiç belirti görülmeden en az üç ay geçirdikten sonra hastalığın tekrar değerlendirilmesi yapılmalıdır.

Hastalık belirtilerinin ortaya çıkması veya muayene sırasında hırıltı veya tıkanıklık saptamak ve solunum fonksiyon testlerinin normalin altında düşük bulunması hastanın beklenen kontrol noktasına ulaşamadığını gösterir. Kontrol sağlandıktan sonra nefes borusundaki mikrobik olmayan alerjik iltihap durdurulabilecek ve hastalık gerilemeye başlayacaktır.

Bu nedenle çocuğun ara sıra hastalanmasına izin vermek, aralıklı ilaç kullanmak, öksürük hırıltı veya tıkanıklıkları aslında çocuğun hayatının bir parçası gibi kabullenmek hastalık süresini uzatır ve tedavinin doğru rotada olmadığını gösterir.