Anasayfa » ASTIM » Astım Tedavisi

Astım Tedavisi

Astım tedavisi nefes borularındaki aşırı duyarlılığı geriye çeviren yani nefes borularını eğiten bir tedavi yöntemidir. İki tür ilaç kullanılır birisi kontrol edici, diğeri nefes borularını genişletici. Nefes borusunu genişletici ilaçlar genellikle geçici rahatlık sağlar ve acil yakınmaların olduğu zaman kullanılır. Hâlbuki kontrol ediciler nefes borusunda aşırı tepki gösteren mekanizmayı yatıştırmak baskı altına almak ve bulguları kontrol için sürekli olarak kullanılması gereken bir tedavidir. Hastaların alerjisi olan maddeleri vücuduna enjekte etmek veya ağızdan vermek suretiyle yapılan tedavi yöntemlerinde diğer egzersiz viral enfeksiyonlara karşı cevap, hava kirliliğine karşı cevap dikkate alınmamaktadır. Hâlbuki nefes borusunda hastalığı yaratan neden dış ortamdaki bir neden değildir. Aksine nefes borusunun kendi genetik tasarımındaki problemdir ve düzeltilmesi gereken durum budur.

Astım hastalığı için verilebilecek şifalı bitkiler veya şifalı taşlar yoktur.

Bu uygulamalar hafif burun akıntısı, kaşıntı bulgularını düzeltmekle birlikte astımın kökten oluşmasına neden olan genetik yapıyı ve nefes borusundaki hücresel düzeni değiştirmemektedirler.

O nedenle ilaçlardan daha etkili bir tedavi olmadığını bilerek bu şifalı otlar ve taşların önerileriyle vakit kaybedilmemelidir.

Çocuklarda astım hastalığını hangi uzmanlık tedavi etmelidir?

Çocuk göğüs hastalıkları uzmanları ve çocuk alerji uzmanları çocuk astımını tedavi ederler. Bunun dışında eğer tedavi planı yapılmış kontrolde ve hafif astımı olan bir bireyle karşı karşıya isek çocuk hekimi tarafından izlenmesi de mümkündür. Yalnız astım teşhisi çocuk hekimi tarafından yapılmışsa tedavi planını  bir astım uzmanının yapması uygundur.