Anasayfa » ASTIM » Astım Tedavisi Hedefleri

Astım Tedavisi Hedefleri

Astım tedavisinde ana hedef öksürük, hırıltı, nefes darlığı, solunum sıkıntısı, gece uykusuzluğu gibi belirtilerin engellenmesidir. Ancak bunun yanı sıra çocuğun normal okul düzeninin korunması ve devamlılığı, spor aktiviteleri ve sosyal etkinliklere katılabilmesinin sağlanması da “astım tedavisinde ulaşılmak istenen hedefler” arasındadır.

Astımın dıştan görülen belirtilerinin yanı sıra, akciğerde normal solunum sesleri, burun, geniz ve kulak yollarının normal işlevleri sağlanmalıdır. Sık kulak enfeksiyonu geçiren veya egzamaları düzelmeyen bir çocuğun aslında astım olabileceği, akciğer dışında alerjileri görülen çocukların da akciğerinin takip altında tutulması önemlidir. Alerjik nezlesi olan çocukların yüzde ellisi astım belirtilerini herhangi bir yaşta gösterebilirler. Aynı şekilde bebekliğinde ekzeması olan çocukların önemli bir kısmı daha sonra astım geliştirebilir. Bu nedenle alerjisi olan bir çocuğun izlemi sırasında astımın gelişmemesi önemlidir.

Hekimin dikkat edeceği noktalardan bir diğeri de solunum testlerinin normal değerlerde tutulabilmesidir. Solunum testi ailenin dıştan gördüğü yakınmalar ve doktorun muayene bulgularından daha hassas olarak çocuğun akciğer kapasitesini değerlendirir. Solunum fonksiyon testlerinde her yaş, boy, kilo ve cinsiyete uygun normal değerler veri tabanında bulunmaktadır. Çocuğa yapılan solunum fonksiyon testinde bu değerlerin yüzde kaçına ulaşabildiğine bakılır.

Astımlı çocukta belirtileri iyi görmek tedavinin sona ulaşması için yeterli değildir.

Birçok aile çocuğumda artık bir yakınma yok diye tedaviyi kesebilmekte ve hastalığın tekrardan alevlenmesine neden olabilmektedir. Solunum testleri ile çocuğun aynı yaşta ve cinsiyette sağlıklı bir çocuğun boyutlarına uygun belirlenmiş normal solunum testi hedeflerinin tutturulması önemlidir.

Dıştan görülen belirtiler, buz dağı örneğindeki gibi sadece suyun üstünde görünen kısmıdır hekim ise buz dağının suyun altındaki kısmını tedavi etmeye çalışmaktadır. Bunu yaparken de sadece muayene bulgularının iyi olması değil, aynı zamanda solunum testinin de normal olması gereklidir. Çocukların tedavisini keserken astımın artık düzeldiğini ve tedavisiz hayatını sürdürebileceğine karar verirken solunum testlerinin normal olduğuna emin olunması gerekir.

Solunum testi değerlerinin normal değerlerden düşük olması, uzun dönemde özellikle erişkin yaştaki solunum yolu hastalıklarının ve yaşam kalitesinin tahmin edilmesinde çok önemli bir faktördür. Eğer tedavi, astım belirtisi görülmediği için, solunum fonksiyon testleri normal değerlerin altındayken sonlandırılırsa, erişkin yaşta kronik solunum sıkıntısı ortaya çıkabileceği dikkate alınmalıdır. Çocukluk döneminde solunum testleri düşük olanlarda erişkin yaşta KOAH denilen hastalığın 32 kat daha fazla görüldüğü bilinmektedir.

Bu nedenle astım tedavisinde hekimin hedefi; astım belirtilerinin kaybolması, muayene bulgularının normal olması, hastalığın ataklar halinde tekrarlamıyor olması, uyarıcılara rağmen atak geçirmemesi, ilaç kullanılmadığı dönemde de solunum fonksiyon testlerinin normal olmasıdır. Belirtilen bu maddelerin toplamı sağlandığı zaman hastada hedefe ulaşılmış ve ilaç kesilmiş olacaktır.