Anasayfa » ASTIM » Astım Tamamen Geçer mi?

Astım Tamamen Geçer mi?

Astım genetik bir hastalıktır. Tetikleyici ile karşılaşmak halinde ortaya çıkar. Bebeklikten başlayıp her yaşta ortaya çıkabilir. Önemli olan belirtilerin erken farkına vararak tedaviye oyalanmadan hemen başlamaktır. Tedavi başlama süresi geciktikçe hastalık kronikleşir.

İçindekiler;

 • Alerjik astım nedir?  Tedavisi var mıdır?
 • Astım tedavisi ne kadar sürer?
 • Astım tedavisinde kullanılan ilaçlar zararlı mıdır?
 • Astım kalıtsal mıdır? 
 • Astım hastalığında nelere dikkat edilmelidir?
 • Astım hastalığında bitkisel tedavinin yeri var mıdır?
 • Astım için şifalı bitkiler var mıdır?
 • Astım hastalığı ölümcül müdür?

 

Çocuk hastalarda “fırsat penceresi” denilen bir sürede etkili bir tedavi uygulanması hastalığın kalıcı olmasını engeller. Düzenli ve etkili tedavi olmayan hastalarda soluk boruların yüzeyi ve altındaki tabakalarda yapısal değişiklikler oluşmaya başlar. Bu değişiklikler solunum sisteminde geriye dönmeyecek şekil bozukluklarına yol açabilir. Ne kadar erken ve düzenli tedavi başlanırsa geçme ihtimali o kadar yüksek olacaktır. Belirtilerin başlamasından ilk iki yıl içinde tedavi olan hastalarda akciğerde hiç bir iz kalmadan solunum işlevi normale dönmektedir.

8 soruda astımı tanıyalım; 

Alerjik astım nedir?  Tedavisi var mıdır?

Astım alerjik olsun veya olmasın iltihap nedeniyle oluşur. Bu iltihap mikrop içermez. Vücudun genetik yapısı nedeniyle dış uyarılara karşı iltihap tepkisi göstermesiyle olur. Astımlı hastaların nefes borularının yüzeyleri hava değişiklikleri, alerjenler, bakteri ve virüslere farklı bir cevap verir. Normalde kendini savunmak için kullanacağı savunma mekanizmasını abartılı olarak kullanır ve kendi dokularına zarar verir. Bu tepkiler iltihap yaratır.  Bu cevabı normal insanlardaki düzeye çeken “antiinflamatuar” iltihap kontrol edici ilaçların düzenli kullanılması çocuklarda astımı kontrol eder.

Astım tedavisi ne kadar sürer?

Astım tedavisi günler ve haftalar içinde biten bir tedavi değildir. Şeker hastalığı veya miyopi gibi ömür boyu süren bir tedavi gerektirmez. Kulak enfeksiyonu gibi de bir haftada geçmez. Soluk boruları yüzeyinde var olan genlerle belirlenen iltihabi reaksiyonun baskılanması uzun sürdürülürse kontrol altına alınabilir. Çocuklarda bu durum bir kaç sonbahar- kış sezonunda tedaviyi gerektirir. Sadece atak geçirildiğinde tedavi etmek hastalığı kökten düzeltmez. Ataklar sırasında soluk borularındaki yanlış davranan sistemi baskılamak sonuç yaratır.

Astım tedavisinde kullanılan ilaçlar zararlı mıdır?

Astımda kullanılan ilaçlar nefes borularının üst tabakasına doğrudan solunum yoluyla gönderilmektedir. Böylelikle ilaçlar çok düşük dozda hedef organa gönderilebilmektedir. Bu yöntem,  yutulan ilaçlarda görülen diğer organ yan etkilerini ortadan kaldırır. Çok ufak dozlarda etki sağlar. Astım ilaçları çok uzun süredir başarıyla kullanılmaktadır.

Astım kalıtsal mıdır? 

Astım genetik bir hastalıktır. Ailedeki herhangi yakın veya uzak bir akrabadan taşınan bir gen ile ortaya çıkabilir. Astım geni olan kişilerin soluk boruları dış etkenlere vermemeleri gereken cevabı verir. Bütün genetik hastalıklar doğum anında belirti vermez. Çevrede olumsuz etkiler ile sessiz bulunan gen harekete geçebilir. Çoğu zaman bu geni taşıyan bir çocuk okula başlayıp mikroplar ile daha çok karşılaşmaya başlayınca gen aktif hale geçebilir. Tedavi; uyaranların uzaklaştırılması, nefes borusundaki aşırı tepki gösteren savunma mekanizmasının baskılanması ile mümkündür. Tedavide solunum yolundan alınabilen ilaçlar tercih edilir. Bu şekilde ilaçlar vücudun kan dolaşımına geçmez ve bütün istenmeyen organlara gitmez. Daha düşük dozda tam hedefe ulaşır.

Astım hastalığında nelere dikkat edilmelidir?

Astım hastalığı için düzenli ilaç tedavisi, spor yapmak, uyarıcılardan uzak durmak gerekir.

 • Tedavide hekim tarafından verilmiş solunum yolundan alınan ilaçları hekimin önerdiği yöntem ve sıklıkta, unutmadan, kararlı bir şekilde kullanmak gerekir.
 • Spor yapmak, özellikle yüzmek akciğer işlevini arttırır. Hareketsizlik astımdaki iltihabı arttırır.
 • Astımı uyaran sigara dumanı, katkı maddeli besinler, hava kirliliğinden kaçınmak gerekir.
 • Evde balkon dâhil asla sigara içilmemelidir.
 • Ailelerin sigarayı bırakması en doğru davranıştır. Kapalı alanda tütün dumanı bulunan hiç bir mekânda astımlı hasta bulunmamalıdır.

Astım hastalığında bitkisel tedavinin yeri var mıdır?

Astımın uyarıcılarından biri polenler ve bitki özleridir. Halk arasında dolanan aslı olmayan bitkisel tarifleri kullanmak hastalarda ters etki yapabilir. Bitkiler şifalı olabilir ama her dozu güvenli değildir. Zehir etkisi doza bağlıdır. Diğer taraftan ilaçlar bitkilerden elde edilir. Hangi dozda güvenli olduğu uzun süren laboratuvar deneyleri ile ispat edilmiştir.

Astım için şifalı bitkiler var mıdır?

Astım ilaç ile tedavi edilir. İlaç tedavisinin yerine geçebilecek şifalı bitki tarifi yoktur.

Ancak tedavi uygulanırken yiyecekleri sağlıklı seçmek akılcıdır. Örneğin flavonoid içeren sarı, turuncu, kırmızı renkli sebze ve meyveler iltihabı baskılar. Çiğ yeşil sebze ve meyveler direnci arttırır. Yiyecekleri doğru seçip, ilaç tedavisine devam etmek en iyi sonuç getirir.

Astımın bitkisel tedavisi yoktur. Bugüne kadar yapılmış çalışmalar astıma iyi gelen bir bitkisel tedavi bulmamıştır. Halk arasında önerilen marifeti kendinden menkul, temelsiz tarifler kullanılmamalıdır.

Astım hastalığı ölümcül müdür?

Astım ölümleri günümüzde çok nadirdir. Uygun tedavi ile kontrol altında bulunan hastalarda ölüm beklenmez. Çocuklarda astım ölümleri erişkinden de nadirdir. Tedavi olmayan ağır hastalarda ani nefes darlığı ile hava yollarının tam olarak tıkanması beklenmedik anlarda ani ölümle neticelenebilir.