Anasayfa » ASTIM » Astım Krizi

Astım Krizi

Astım krizi akciğere kadar ulaşan hava borularının ani olarak kasılması şişmesi ve aşırı salgı yapılması neticesinde nefes borularının tıkanmasıdır. Bu nöbet sırasında hasta soluk alamadığını hisseder nefes alırken değil verirken güçlük yaşar, göğsünden hırıltılar ve ıslık sesleri duyulur arka arkaya sık nefes alarak oksijenini sağlamaya çalışır. Kalp hızlanır solunum sayısı artar kandaki oksijen düşer acilde oksijen tedavisi ihtiyacı ve nefes açıcı ilaçların kullanılma ihtiyacı ortaya çıkar.

Astım krizi belirtileri

Astım krizinin belirtileri giderek artan soluk alıp verme göğüsten gelen hırıltılar öksürük krizleri ve durmaksızın ortaya çıkan öksürük krizleri, hava açlığı, göğüs kafesinde sıkışma hissi, kalp hızında artış ve dudak etrafında hafif morarma olabilir.

Astım krizi ilk yardım ve tedavisi

Astım krizinde ilk yardım yapılan zaten tedavide olan bir çocuk ise kullandığı ilaçların dozlarını arttırmak, nefes açıcı solunum yolundan aldığı inhaler aerosollerin veya nebülizasyonla aldığı sıvı ilaçların kullanılmasına başlamak gerekir. Bu astım krizi hafif bir astım krizi ise 4 saatte bir yapılan nefes açıcı ilaç solutulmasına cevap verecektir. Eğer kriz artıyor, nefes darlığı oluşuyor, solunum sıklaşıyor ise o zaman nefes açıcı ilacın mutlaka nebulizatör dediğimiz elektrikli bir kompresörle akciğere gönderilmesi ve ilaç aralıklarını daha sıklaştırmak gerekir. Ancak iki saat aralıklarla ilaç yapma ihtiyacı duyan bir hastanın acile başvurması gerekmektedir.

Astım krizinde yapılması gerekenler

Astım krizi geçiren kişinin tedavi geçmişi hakkında bir bilgimiz yoksa hemen bir ambulans çağırıp acile götürmek gerekir. İlaç bulunmadığı takdirde kimsenin hastaya müdahale edilebilme şansı yoktur.

Astım krizi ölümle sonuçlanır mı?

Astım krizlerinin tedavi edilmeyen, kontrol altında olmayan bir hastada ölümle sonuçlanma olasılığı vardır. Ancak bu ihtimal son derece düşüktür. Kontrol altındaki yani astımı düzenli tedavi ile kontrol altında tutulan bir hastada ölüm ihtimali neredeyse yoktur.

Astımlı hasta sigara içerse kriz riski artar mı?

Sigara içen bir kişi veya kendisi sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kalan bir hastada astım krizlerinin sıklığı iki kat daha fazladır. Sigara sebebiyle krizlerin şiddeti ve hastaneye yatış ihtimali iki kat artar. Dolayısıyla kontrolsüz astımı olan kişilerin sigarayı kesinlikle içmemesi gerekir.