Anasayfa » ASTIM » Astım İlaçları

Astım İlaçları Nelerdir?

Çocuk astımında ve büyük astımı tedavisinde birinci tercih ilaç, solunum yolundan alınan kortikosteroidlerdir. Bu ilaçlar nefes borusunda alerjik reaksiyon gösteren bütün hücre düzeneğini baskı altına almakta hastalığın kontrolünü sağlamakta, solunum fonksiyon testlerini düzeltmekte, hastane yatışlarını azaltmakta, egzersiz kapasitesini düzeltmektedir.

“Astım ilaçları” tedaviye başladıktan sonra en az 6 ay düzenli olarak kullanılması önerilmektedir. Birkaç uyaran sezon boyunca, özellikle baharda problemleri olan çocuklar için veya bütün kış boyu atak geçiren çocuklar için aynı tekrarın yapılması gerekebilmektedir. Kortikosteroidler kortizon korkusuyla yani kortikofobi ile kullanılmadığı takdirde çocukların astımı düzelmemektedir. Kortizonlu ilaçlar; (nefes yolundan kullanılan kortizon içeren) lüzumsuz bir korku ile göz ardı edilmektedir kullanılmamaktadır. Kortikostroidlerin kullanılması çok etkin sonuçlar göstermektedir ve yan etkileri çok azdır. 1973 yılından beri nefes borusunda bu tip ilaçlar uygulanmaktadır. Bugün 40 yılı aşkın bir süredir her ülkede ayrı ayrı yapılmış klinik çalışmalar ve güvenlik testleri bu ilaçların zaman testinde başarısını ortaya koymuştur. Çocukların ağızdan kortizon aldıkları takdirde veya damardan enjeksiyonla kortizon aldıkları takdirde yaşadıkları sorunlar nefes yolundan alınan ve dozu 1000 kata yakın azaltılmış olan bu ilaçlarda görülmemektedir. Yapılmış olan kemik yoğunluğu çalışmaları, hormon çalışmaları ve büyüme çalışmaları ilacın güvenilirliğini ortaya koymuştur. Uzun dönem çalışmalarında 4 yılı aşkın nefes yolundan inhalasyon ile kortikostroid kullanan çocuklarda boyun akranlarına göre her yıl 0,9 cm. daha az uzadığı görülmüştür ancak bu boy farkı ilaçlar kesildikten sonra tamamen normale döndüğü saptanmıştır. Astımlı veya alerjik yapıdaki çocukların normal büyüme hızları akranlarının altında gitmektedir. Vücudun enerjisinin önemli bir kısmı hastalık mücadelesine harcanmaktadır. Ataklar sırasında çocuk uykusuz geceler, beslenememe, okula gidememe gibi birçok kayıp yaşamaktadır ve vücudun enerjisi bu sırada büyümeye harcanamamaktadır. İlaç alan çocukların, ilaç almayan çocuklara göre büyümelerinin ve gelişmelerinin daha iyi olduğu saptanmaktadır.

İlaç tedavisinden sonra birçok çalışmada göstermiştir ki çocukların 18 yaşında büyüme tamamlandıktan sonra ki son boyları diğer çocuklardan farklı değildir. Bu nedenle nefes yolundan alınan steroid tedavisine karşı çıkmamak ve uygun dozlarda doğru yöntemle kullanmak hastalığın başarısını getirir. Yan etkilerini göstermez. Nefes yolundan alınan kortikostroidlerin dışında ağız yoluyla alınan çiğneme tabletleri veya toz ürünler daha çok burun, geniz ve cilt alerjilerine iyi gelmekte ve inhaler steroidin yerine geçememektedir. Ancak inhaler steroid alan hastada bulgular şiddetlenme eğilimindeyse yanına ağızdan alınan çiğneme tableti veya toz içeren montelucaste ismini verdiğimiz ilaç gurubu kullanılabilmektedir.