Anasayfa » ALERJİ » Ürtiker

Ürtiker 

Ürtiker hastalığı cilt yüzeyinde bulunan kabarık, kaşıntılı, kırmızı düzensiz kenarlı halkalar şeklindeki döküntüler ile kendini gösterir. Genellikle bir gıda veya ilaca alerjik reaksiyon ile oluşur.

Alerjik Reaksiyon

Alerji reaksiyonu başlarken vücut kan dolaşımına histamin ve benzer kimyasal maddeler salgılar. Histamin kaşıntı, şişlik ve kızarıklık yapar.

Ürtiker Belirtileri

Ürtiker hastalığı cilt yüzeyinde bulunan kabarık, kaşıntılı, kırmızı düzensiz kenarlı halkalar şeklindeki döküntüler ile kendini gösterir. Özellikle saman nezlesi gibi başka alerjileri olan bireylerde görülür. Kabartılar büyüyebilir ve yayılabilir, birleşebilir. Şekil değiştirebilir, birden kaybolup yeniden çıkabilir. Ortasına basarsanız beyazlaşır. Doktorunuz ilk bakışta ürtiker olduğunu söyleyebilir, hele alerjiniz varsa zaten teşhis kolaylaşır. Bazen teşhisi doğrulamak için kan testi yapılabilir. Bu test özellikle alerjeni bulabilmek için yapılır.

Kolinerjik Ürtiker

Kolinerjik ürtiker fiziksel etkenler ile ortaya çıkan ürtikerdir. Sıcak veya terleme en önemli uyarandır. Beş dakika egzersiz sonrası histamin salınımı ile ortaya çıktığı görülmüştür.

Alerjik Cilt

Allerjik cilt belirtileri cildin immunolojik olarak farklı bir cevap vermesi ile oluşur.

Akut Ürtiker Tedavisi

Akut ürtiker tedavisi ağızdan veya hastalığın şiddetine göre enjeksiyon ile antihistaminik verilmesi ile yapılır. Ağır vakalarda kortizon veya adrenalin enjeksiyonu da uygulanabilir.

Bebeklerde Ürtiker- Çocuklarda Ürtiker

Çocuklarda ürtiker eğer allerjinin yegâne bulgusu ise çok önemli değildir. Eğer hırıltı ve yutma güçlüğü gibi diğer bulgular varsa ciddiyet kazanır.  Sadece yiyecek değil çocuğun aldığı ilaçlar, güneşte kalma veya ciltte uygulanan basınç da ürtiker yaratabilir. Okul çağı çocuklarının % 3 ünde görülür.

Ürtiker Diyeti

Ürtiker diyetinde hastaya allerji yaptığı bilinen gıdalar ve alkol olmamalıdır. Başta salisilik asit olmak üzere yiyecekler içindeki katkı maddeleri ürtiker yapabilir ve tüketilmemelidir. Aspirinin de önemli bir tetikci olduğu hatırlanmalıdır.

Kurdeşen Nedir?

Kurdeşen halk arasında ürtikere verilen isimdir.

Kortizon

Eğer reaksiyon ciddi ise şişlik boğazı da sıkıştırıyorsa adrenalin ve kortizon iğnesi yapılmak üzere acile başvurmak gereklidir. Ürtiker şişliklerinin boğazda da olup nefesi kesebileceği akılda tutulmalıdır. Bayılma, nefes darlığı, hırıltı,  dil ve yüz şişmesinde ambulans çağırmak gerekir.

 Kaşıntı

Ciltte kaşıntı kanda veya dokuda bulunan mast hücrelerinin taşıdığı histamin torbacıkların patlaması ile dokuya histamin saçılması sonucunda oluşur. Histamin aynı zamanda damarlardan sıvı sızmasına da neden olduğundan şişlik ve kızarıklık da görülür.

Ürtiker Sebepleri Nedenleri

Ürtikerin nedenleri çoğu zaman bulunamıyabilir, rahatsız edici olmakla birlikte zararsızdır ve kaybolur.

Ürtiker sebepleri arasında gıda ve ilaçlar gibi bir çok madde olabilir. Ürtikeri hayvan tüyleri, böcek sokmaları, ilaçlar, polenler, deniz mahsulleri, fındık-fıstık, yumurta, süt, gıdalar gibi birçok madde tetikleyebilir. Ayrıca aşırı stress, çok soğuk veya güneş, aşırı terleme, öpücük hastalığı gibi bazı enfeksiyonlar ve lösemi gibi kanser türleri de ürtikeri tetikleyebilir.

Ürtikeryal Vaskülit

Ürtikeryal vaskülit cilt biyopsisi yapıldığında kılcal damarlar etrafında iltihap hücreleri bulunmasına denir. Daha çok romatizmal hastalığı olanlarda saptanır. Ürtiker yuvarlak kabarık, 24 saat süren ve solunca kahverengi leke bırakan özelliktedir.

Ürtiker Tedavisi-Ürtiker Nasıl Tedavi Edilir

Ürtiker tedavisi hafif durumlarda kendiliğinden geçebileceği için yapılmayabilir. Bu arada çık sıkı giysiler giymemeli sıcak banyo ve duştan kaçınmalıdır. Antihistaminik en etkili tedavidir.  Yorgunluk ve uyku hali yapmaması için merkezi sinir sistemine ulaşmayan antihistaminikler seçilmelidir.

Ürtiker Bitkisel Tedavi

Ürtikerde bitkisel tedavi önerilmemektedir.

Kronik Ürtiker Tedavisi

Kronik ürtiker tedavisi antihistaminikler ile yapılır. Nedeni ve süresi bilinmediği için tedavi uzun süre devam edebilir. Antihistaminiklerin işe yaramadığı zaman kortizon, iimun sistem değiştiricilerinden metotraksat, siklosporin, damardan verieln immunoglobulinler ve hatta plazmaferez denilen kanın süzülme işlemi bile denenmektedir.

Ürtiker Bulaşıcı mı?

Ürtiker bulaşıcı değildir. Bireyin bağışıklık sisteminin kendine özgü bir cevabıdır. Mikropla oluşmaz , temasla geçmez

Kronik İdiyopatik Ürtiker

Kronik ürtiker altı haftadan daha fazla devam eden kaşıntılı kırmızı cilt kabarıklıklarıdır. Bu döküntüler kaybolur ama yineler. Genellikle nedeni bilinmez. Lupus gibi romatizmal hastalıklar veya tiroid hastalıklarına eşlik ettiği görülmüştür.

Anjio Ödem

Alerjik reaksiyona bağlı şişlik yüz, göz ve dudaklarda olursa anjioödem denir.