Anasayfa » ALERJİ » Bebeklerde Alerjik Bronşit

Bebeklerde Alerjik Bronşit 

‘Alerjik bronşit’ tedavisi bebeklerde de büyük çocuklardan pek farklı değildir. Hafif belirtileri olan bebeklerde ağızdan şurup veya damla ile toz şeklinde alerji ilaçları yararlı olurken, hastalığı orta şiddette olan bebeklerde solunum yolundan ilaçlar verilmelidir. Dört yaşın altındaki çocuklarda aerosol şeklinde püskürtülen ilaçlar bir maske aracılığıyla verilir . Ağza doğrudan sıkmak son derece yanlıştır, ilaçlar genizde kalır ve emilebilir. Ağır hastalığı olan bebeklerde sıvı ilaçlar bir nebulizatör vasıtasıyla verilir. Bu tip bir uygulama günlük tedavi olarak  ancak ağır durumlarda kullanılmalıdır.

Alerjik Bronşitte Gereksiz Antibiyotik

Alerjik bronşit gereksiz antibiyotik kullanımına neden olan bir hastalıktır. Bebek ve çocuklarda hastalık tanısı konuluncaya kadar her atak enfeksiyon zannedilerek hastayı acilen gören farklı hekimler tarafından antibiyotikler ile tedavi edilmektedir. Aile başvurduğu hekime mutlaka hastalığın sık tekrar ettiğini bütün bulgularıyla etraflıca anlatarak yardımcı olmalıdır.

“Sık solunum yolu enfeksiyonu tanısı alan çocuklarda mutlaka alerji varlığı araştırılmalıdır.”

Bebeklerde Alerjik Bronşit Uzmanlığı

Bebeklerde görülen alerjik bronşit uzmanlığı gerektiren bir klinik tablodur. Çocuk göğüs hastalıkları uzmanları bebekte doğuştan bir yapısal bozukluk , aileden kalıtılan genetik bir solunum sistemi hastalığı, yabancı cisim aspirasyonu olmadığını kanıtlamalıdırlar. Çok küçük bebeklerde bile yabancı cisim aspirasyonuna tanık olunmaktadır. Bebek alerjik bronşit uzmanı göğüs hastalıkları veya alerji konusunda yan dal ihtisası yapmış bir çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olmalıdır. Bebeklerde bronşit birçok başka solunum hastalıkları ile karıştığı için dikkatli bir ayırıcı tanı işlemi gerektirmektedir.

Alerjik Bronşitte Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Alerjik bronşit bitkisel tedavi ile kontrol altına alınamaz. Bazı bitkisel tedaviler öksürüğü yumuşatmak, balgam söktürmek konusunda nam salmışsa da solunum sistemindeki alerjinin önüne ancak dozları ayarlanmış ve solunum sistemine hedeflenmiş ilaçlar ile geçilmektedir.  Bazı bitkilerin alerjiyi arttıracak etkisi olabileceği hatırlanmalıdır.