Anasayfa » ALERJİ » Alerji Testi

Alerji Testi

“Alerji testi” hastanın hangi alerjenlere tepki gösterdiğini saptamak üzere yapılır. Bu test çoğu zaman hastanın ilaç tedavisinde değişiklik yapmak değil, nelerden uzak durulması gereken tetikleyicileri belirlemek üzere yapılır.

Alerji testi nerede yapılır, nasıl uygulanır?

Allerji testi yapan hastaneler olduğu gibi, özel klinikler de bulunmaktadır. İstanbul’da ve özellikle Anadolu yakasında eğitim hastaneleri ve özel klinikler ile özel çalışan çocuk alerji uzmanı ve konunun uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Alerji testi cilt testi olarak yapıldığı gibi, kanda da yapılabilir. Test maddelerinin maliyet yüksekliği nedeniyle kanda yapılan alerji testi fiyatları daha yüksektir ve sonuç alınması için beklenen süre daha uzundur.

Besin alerjilerinin anlaşılabilmesi için de cilt testi ve kan testi yöntemleri kullanılır. “Gıda testi” adı altında yapılan bunun dışındaki yöntemlerin bilimsel geçerliliği yoktur. Biorezonans ve benzeri tıp dışı yöntemlerin kanıtlanmış etkinliği yoktur.

Alerji testi kaç yaşında yapılır?

Bebeklerde alerji testi kandan yapılmaktadır. Ancak bilimsel çalışmalar 9 aylıktan önce doğru sonuç vermediğini göstermektedir. Çocuklarda alerji testi ise deri testi olarak yapılmakta ve üç yaştan sonra sağlıklı olarak uygulanabilmektedir. Cilt testi yaparken alerjen ekstreleri cilt üzerine damlatılır ve cilde temasını sağlamak için lanset denilen ince steril metal bir çubukla üzerine hafifçe değdirilir. Sonuç kabarma ve kızarma oluşan halkanın çapının 15-20 dakika sonra ölçülmesi ile elde edilir. Karşılaştırmak üzere herkeste kızarıklık oluşturan histamin maddesi (pozitif kontrol) ve kimsede kızarıklık oluşturmayan serum fizyolojik (negatif kontrol) da kullanılır.